Smaki Alzacji

Smaki Alzacji
Dostępne terminy: brak
Kraje: Francja
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: namioty / pensjonaty
Wyżywienie: własne
Transport: autokar / bus

Zapraszamy w miejsce gdzie życie smakuje wyjątkowo! Składa się na nie:

 • Smak kuchni, która została doceniona w samej Francji. Znajduje się tu największa liczba restauracji szczycących się posiadaniem gwiazdki Michelina. Najbardziej znana potrawa to Choucroute ( czyt. szukrut), która przypomina trochę nasz bigos. Rewelacyjna jest tarta flambee, podobna do pizzy. Ciasto jest cieniutkie, zapiekane z kwaśną śmietaną, kawałkami boczku i krążkami cebuli;
 • Smak białego wina zaliczanego do jednych z najlepszych na świecie. Uprawia się tu sześć odmian białych winorośli z dominującym rieslingiem, gewurztraminerem i sylwanerem.
 • Smak pysznego piwa produkowanego nie tylko w potężnym browarze Kronenbourg ale i w wyjątkowych, lokalnych, małych brasseries.
 • Smak radości z jazdy po bezkresnych i bezpiecznych ścieżkach rowerowych. Są tu ich setki kilometrów. Poprowadzone przez niezliczone winnice i przez urocze, pełne kwiatów miasteczka u podnóża zielonych, łagodnych i tajemniczych gór z potężnymi zamkami na szczytach.

Alzacja to najmniejsza kraina Francji leżąca tuż za granicą z Niemcami. Położona pomiędzy pasmem Wogezów z jednej strony a rzeką Ren z drugiej urzeka swoim pięknem. Jest miejscem gdzie mieszają się wpływy dwóch niezwykle bogatych kultur i tradycji: germańskiej i romańskiej.

Zapraszamy na wyjazd z naszym biurem w miejsce jak z sennego rowerowego marzenia, na trasę specjalnie przygotowaną dla was!

Rowerowo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Początkujący rowerzyści oraz Ci, którzy chcą się wyłącznie skupić na atrakcjach i smakach regionu wybiorą przygotowaną dla nich łatwą trasę u stóp Wogezów. Tym, którzy będą chcieli więcej wyzwań rowerowych zaproponujemy trochę trudniejsze dodatkowe trasy oraz wymagające podjazdy do największych atrakcji regionu położonych na wzgórzach.

Charakter trasy

Trasa łatwa, z kilkoma trudniejszymi odcinkami z podjazdami, z asekuracją busa. Poprowadzona w 100 % po asfaltach, w tym, w 90 % po ścieżkach i drogach rowerowych.

Niektóre odcinki z powodu dużej ilości atrakcji i pojedyńczych podjazdów są stosunkowo krótkie, dlatego też przygotowaliśmy na każdy dzień dodatkowe trasy dla osób chcących przejechać więcej kilometrów. Pokonując podstawową trasę przejedziemy co najmniej 260 km. Osoby pokonujące dodatkowe odcinki mogą przejechać ok. 450 km

Kraje: Francja

Trudność: łatwa z podjazdami

Długość trasy: od 260 do 450 km

Dni podróży: 9 dni

Dni na rowerze: 7 dni

Termin wyjazdu: Jeżeli nie pasuje ci termin wyjazdu, możesz zgłosić własny.

Dzień 1: wyjazd z Krakowa

Wyjazd z Krakowa w godzinach popołudniowych. 


Dzień 2: Strasburg (ok. 24 km)

Przyjazd do Strasburga. Zakwaterowanie. Rowerowa przejażdżka. 

Strasburg jest miastem przyjaznym rowerzystom. Rower jest tu królem! Miasto posiada największą we Francji sieć ścieżek rowerowych liczącą prawie 500 km. Pozwolą one nam w przyjemny i bezpieczny sposób zapoznać się z atrakcjami miasta. Strasburg to nie tylko stolica Alzacji i rowerów ale to również jedna ze stolic Unii Europejskiej. To tu będziemy mieli możliwość zobaczyć budynki Rady EuropyEuropejskiego Trybunału Praw Człowieka czy Parlamentu Europejskiego. Na naszej trasie znajdzie się również starówka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, położona na wyspie na rzece Ill ze swoim największym skarbem – perłą gotyku – wspaniałą katedrą Notre Dame. Warto jest wejść tam chociaż na chwilę i poczuć niesamowity nastrój jej wnętrza. W katedrze, w 1725 roku miał miejsce ślub córki polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego – Marii z Ludwikiem XV , królem Francji. Odwiedził ją również Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do Francji w 1988 roku.

Zobaczymy również cudownie kolorową dzielnicę "Petite France" wraz z tamą Vaubana oraz średniowieczne Ponts Couverts. Przejedziemy przez piękny park Oranżeria.
Ponieważ Strasburg słynie także z produkcji piwa, na zakończenie dnia zarekomendujemy Wam uroczą brasserie z doskonałym, produkowanym na miejscu piwem podawanym wraz z lokalnym przysmakiem – tartą flambee.


Dzień 3: Strasburg – Saverne (ok. 52 km)

Dzisiejszy odcinek poprowadzi nas ścieżką rowerową wzdłuż kanału Marna – Ren. Kanał został oddany do użytku w 1853 roku w celu transportu wodnego najróżniejszych towarów. Obecnie nad jego brzegami dominuje turystyka. Widoczni są zwłaszcza rowerzyści oraz turystyczne barki i jachty motorowe przemieszczające się po kanale.
Przejedziemy obok miasteczka Brumath – starożytnego Brocomagus, które było stolicą Alzacji w czasach panowania Imperium Rzymskiego. Cały dzień spędzimy pedałując wzdłuż wody w towarzystwie delikatnej, ożywczej bryzy.
Naszym celem będzie miasteczko Saverne leżące u podnóża Wogezów. Na starówce zwrócimy uwagę na wspaniały, potężny pałac Rohan z XVIII wieku. Miasto Saverne powstało w miejscu dogodnego przejścia przez góry Wogezy a zapoczątkowały je istniejące tu już w czasach rzymskich trzy cesarskie tawerny – tres tabernae – stąd wykrztałciła się nazwa Saverne.

Dodatkowa trasa: 8 km
4 kilometrowy podjazd na zamek Haut-Barr zbudowany na skale nad równiną alzacką nazywany "Okiem Alzacji" ze wspaniałymi widokami.


Dzień 4: Saverne – Obernai (ok. 46 km)

Największe atrakcje dzisiejszego dnia to jedne z najcenniejszych alzackich romańskich kościołów w Marmoutier i Rosheim oraz urocza starówka miasta Molsheim znanego z tego, że jest siedzibą firmy Bugatti (marki ekskluzywnych sportowych i wyścigowych samochodów) . W miejscowości Marlenheim wjedziemy na Szlak Win Alzackich, będziemy tu mieli pierwszą możliwość degustacji i zakupu win w lokalnej winiarni.
Rowerową wędrówkę zakończymy na starówce w Obernai, miasta będącego miejscem urodzenia w ok. 660 roku świętej patronki Alzacji – św. Otylii.

Dodatkowa trasa: 24 km
12 kilometrowy rowerowy podjazd na Mont Sainte Odile – górę z klasztorem założonym przez św. Otylię. Pielgrzymkowe, święte miejsce Alzacji. Wspaniały punkt widokowy. Dla pozostałych osób możliwość wjazdu busem.


Dzień 5: Obernai – Scherviller (ok. 30 km)

Dzisiaj pierwszy postój wypadnie nam na cudownie ukwieconym ryneczku miasta Barr. Przejedziemy przez wioskę Mittelbergheim – uważaną za jedną z najpiękniejszych we Francji, która zaprasza na "tour du village" znakowaną trasę po swoich najciekawszych miejscach.
Zauroczy nas miasteczko Andlau pięknie położone w otoczeniu malowniczych gór. Jedną z atrakcji dnia będą odwiedziny znajdującej się tu winnicy "Kasztanowa Posiadłość" prowadzonej wraz z mężem przez Polkę, Panią Martę Wach. Będziemy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o miejscowych winach, zdegustować je i dokonać zakupów. Po drodze na naszej trasie natkniemy się jeszcze na otoczone murami średniowieczne miasteczko Dambach –la–Ville. Wiedzeni ciekawością przejedziemy przez bramę miejską sprawdzić czy czasami na starym rynku nie dzieje się coś ciekawego.
Zakwaterujemy się w miejscowości Scherviller – jak większość miejscowości po drodze szczycącej się swoimi tradycjami winiarskimi. Jesteśmy wszak na szlaku winnym! W Alzacji, królestwie białych win uprawia się sześć odmian tych winogron. Scherviller szczyci się i uważa za królestwo Rieslinga, w Mittelbergheim z kolei twierdzą, że robią najlepszego Sylvanera, my zaś będziemy mieli możliwość zdegustować w Andlau, Gewurztraminera – uznawanego za króla alzackich win.
Dzisiejszy odcinek jest krótszy ponieważ nie należał do najłatwiejszych i wymagał pokonania kilku wzniesień. Nie oznacza to jednak końca atrakcji. Osobom, które chcą już dzisiaj odpocząć od roweru zaproponujemy pieszą wędrówkę do średniowiecznych zamków Ortenbourg i Ramstein. Trudy wspinaczki wynagrodzi Wam piękny widok na równinę alzacką. Przy słonecznej pogodzie widoczna będzie wieża kadedry strasburskiej a nawet góry niemieckiego Szwarzwaldu. Druga propozycja to wycieczka naszym busem do pobliskiego zamku Haut-Koenigsbourg, potężnej twierdzy z XII w. odbudowanej na początku XX wieku przez cesarza Wilhelma II.

Dodatkowe trasy: 28 lub 12 km
Trudny 14-kilometrowy podjazd na górę z wyżej wspomnianym zamkiem. Jeśli ktoś wolałby coś spokojniejszego to polecimy 6-cio kilometrową rowerową wycieczkę do bardzo ładnego, pobliskiego miasta Selestat. Słynie ono z ciekawej, dużej starówki, niezliczonych zabytków, z muzeum alzackiego chleba z funkcjonującą obok nowoczesną piekarnią. Miasto szczyci się posiadaniem "Bibliotheque Humaniste" – biblioteki posiadającej kolekcję najstarszych manuskryptów i ksiąg w Europie.


Dzień 6: Scherviller – Kaysersberg (ok. 32 km)

Jeden z najładniejszych widokowo odcinków. Przerwa na kawę wypadnie nam w mieście będącym w średniowieczu siedzibą panów de Ribeaupierre stąd nazwa miasta – Ribeauville. Zbudowali oni tutaj aż trzy zamki, których ruiny widoczne są do dzisiaj na wzgórzach nad miejscowością.
Tutaj też będziemy musieli zdecydować się na wybór wariantu trasy. Podstawowy jest zaplanowany płaską ścieżką rowerową u podnóża gór prosto do Kaysersbergu. Jeśli jednak będziecie czuli się na siłach możemy spróbowacać pojechać ścieżką położoną wyżej z kilkoma podjazdami po drodze, ale i z większymy atrakcjami. Przede wszystkim czekają tam na nas piękne widoki i miejscowość Riquewihr uważana za najładniejszą w Alzacji. Jeśli zdecydujemy się na trudniejszy wariant to pierwszy podjazd napotkamy już zaraz za Ribeauville. Pięknie położona droga wśród winnic zaprowadzi nas najpierw do uroczego Hunawihr. Wieś została założona w VII wieku a jej nazwa pochodzi od imienia żony zołożyciela: Hune będącej patronką praczek. Wioska słynie przede wszystkim z unikalnego, obronnego kościoła otoczonego murami.
Następne na trasie Riquewihr to jedno z najpopularniejszych miejsc w Alzacji. Miejscowość zachowała w całości nienaruszony wygląd od czasów średniowiecza. Jeśli autokar z Japończykami, Amerykanami lub z turystami innej nacji będzie miał do wyboru na trasie w Alzacji tylko jedno miasteczko, to przystanek z pewnością wypadnie tutaj. Tłok na parkingu autobusowym nie przeszkodzi nam i naszym rowerom w przekroczeniu murów miasta. Zauroczeni, ale i lekko oszołomieni tłumem turystów udamy się w dalsze spokojniejsze odkrywanie uroków alzackiej prowincji. Ostatecznie na nocleg wylądujemy w miejscowości Kaysersberg – "Cesarska Góra" , nad którą faktycznie góruje potężny średniowieczny zamek.

Dodatkowa trasa: 20 km
10 km w jedną stronę z podjazdami, do miejscowości Turckheim.


Dzień 7: 
Kaysersberg – Eguisheim (ok. 30 km)

Dwie największe atrakcje dzisiejszej rowerowej wędrówki to miasta Colmar i Eguisheim. Pierwsze jest uważane za stolicę alzackich win i szczyci się piękną, romantyczną, wartą odkrycia dzielnicą "Petit Venice". Drugie natomiast zostało wybrane ulubioną miejscowością Francuzów w 2013 roku w telewizyjnym plebiscycie i naprawdę warte jest zobaczenia.

Dodatkowa trasa: 40 km
Trasa z atrakcją wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO – miasto-twierdza Neuf-Brisach zbudowana od podstaw w kształcie gwiazdy na przełomie XVII i XVIII wieku przez sławnego francuskiego architekta militarnego Vaubana. Rozjazd w Colmarze, 20 km w jedną stronę.


Dzień 8: 
Eguisheim – Cernay (ok. 46 km)

Dzisiejsza trasa rowerowa poprowadzona u stóp Wogezów zaprowadzi nas na nocleg do miasteczka Cernay. Po drodze jak co dzień cieszyć nasze oczy będą zielone winnice i urocze, zadbane wioski i miasteczka pełne zachowanych, materialnych śladów bogatej przeszłości. Przejedziemy między innymi przez Rouffach, które już w V wieku było rezydencją królów z dynastii Merowingów. Chętni będą mogli wstąpić do znajdującego się po drodze "Ecomusee d'Alsace", skansenu założonego na 110 hektarach, gdzie przeniesiono 70 autentycznych domostw.

Dodatkowa trasa: 14 km
Po zakwaterowaniu w Cernay pojedziemy 7 kilometrów wygodną ścieżką rowerową do ostatniego miasta na szlaku winnym – Thann. W ten sposób będziemy mieli przejechany cały alzacki szlak winny. Thann chlubi się wspaniałym gotyckim kościołem oraz średniowieczną starówką z wieżą służącą w przeszłości za więzienie czarownic.


Dzień 9

Wyjazd do kraju mamy zaplanowany na godziny poranne. Do Polski docieramy w nocy.

CENA OBEJMUJE:

 • 7 noclegów w pensjonatach lub w namiotach na campingach
 • transport busem
 • transport rowerów
 • transport bagaży w czasie przejazdu rowerami
 • opieka kierowcy - pilota
 • GPS z mapami i zaznaczoną trasą umożliwiający samodzielny przejazd trasy (jeden GPS na rezerwację / grupę znajomych jadących razem),
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • ubezpieczenie KL 10 000 EUR

CENA NIE OBEJMUJE: 

 • wyżywienia (w przypadku niektórych pensjonatów w cenę mogą być wliczone śniadania)
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

DOPŁATY:

 • dopłata do pokoju jednoosobowego: 550 PLN
 • dopłata do jednej osoby w namiocie: 160 PLN

ZALECANE WYPOSAŻENIE:

 • rower trekingowy, ewentualnie inny dostosowany do dłuższych przejazdów
 • linka zabezpieczająca do roweru
 • zapasowa dętka lub łatki
 • podstawowe narzędzia rowerowe

UWAGI: 

 • W przypadku noclegów na campingach udostępniamy nasze namioty oraz karimaty. Śpiwory trzeba zabrać swoje. 
 • Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
 • Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
 • Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze. 
 • Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Krakowa lub Katowic. Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie.


Wyjazd z cyklu: 
SELF GUIDED TOURS

Self guided tours - to wycieczki i trekkingi rowerowe dla każdego. Poprowadzone po najciekawszych zakątkach Europy, łączą w sobie walory krajoznawcze i aktywność. Noclegi prawie każdego dnia przypadają w innych miejscach w wybranych hotelach, pensjonatach lub w namiotach na campingach. Bagaże przewożone są asystującym podczas całej wycieczki busem. Trasy wycieczek rowerowych są łatwe (1) do średnio trudnych (3), większość z nich może przejechać każdy – od dziecka, przez młodzież i dorosłych do sprawnych seniorów. Ten rodzaj aktywności rowerowych polecamy wszystkim tym, którzy chcą połączyć ruch na świeżym powietrzu, nutkę przygody i wysiłku ze zwiedzaniem i relaksem. 
Nad całością wyprawy czuwa doświadczona "ekipa": pilot i kierowca w jednej osobie. Jako pilot osoba ta szkoli turystów z obsługi urządzenia GPS, codziennie rano robi odprawę, wyliczając warte zobaczenia atrakcje na trasie i przejeżdża z grupą na rowerze tyko niektóre fragmenty trasy. Służy radą, informacją, pomocą. Jako kierowca asystuje grupie w newralgicznych miejscach, przewozi bagaże i czeka na grupę w docelowym miejscu zakwaterowania. Ponieważ uczestnicy dostają od nas GPS (jeden na rezerwację), mapy i opis trasy, bez problemu samodzielnie pokonują dzienne dystanse. 

Self guided tours niesie ze sobą wiele korzyści:

 • Sam możesz wybrać trasę przejazdu, tempo jakim jedziesz, miejsca postoju.
 • My zajmujemy się całą logistyką - organizujemy transport, zakwaterowanie, przewóz bagażu, opracowujemy trasę. Ty czerpiesz radość z samodzielnego przejazdu.
 • Cena takich wyjazdów jest bardzo atrakcyjna - znacznie niższa od wyjazdów z pilotem.
 • W czasie wycieczki udostępniamy lodówkę, kuchenkę oraz naczynia, więc możesz dodatkowo obniżyć koszty wyprawy, przygotowując posiłki samodzielnie z własnych produktów.

Na tak zorganizowanej wycieczce można poczuć się jak na samodzielnie zorganizowanym wyjeździe rowerowym, a jednocześnie nie martwić się kwestiami logistycznymi. Ponadto jest to aktywny wypoczynek w rożsądnej cenie!

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Moje Rowery jest wyjazd rowerowy Smaki Alzacji, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Francja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu namioty / pensjonaty oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.