Kaniony Czarnogóry MTB

Kaniony Czarnogóry MTB
Dostępne terminy: brak
Kraje: Czarnogóra
Typ: Górskie MTB
Trudność: Trudność: 3
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: autokar / bus

Plav | Bjelasnica | Durmitor | Scepan Polje | Tara | Sarajewo

Czarnogóra to nie tylko morze i zatłoczone kurorty. Dużo mniej osób ma pojęcie o innej, prawdziwszej Czarnogórze – skrytej w głębi lądu wyżynie o charakterystycznym krasowym krajobrazie, przywracającym na myśl sceny z Dzikiego Zachodu (Włosi kręcili tu swoje spaghetti-westerny). A są jeszcze wspaniałe góry: wysokie, przekraczające 2500 m inne od tych, które możemy spotkać w naszej części Europy.

Góry niemal puste, nieuczęszczane przez turystów z przepięknymi szlakami. I w końcu są jeszcze wyjątkowe na skalę europejską kaniony rzeczne o pionowych ścianach kilkusetmetrowej wysokości. Spływ rwącą rzeką będzie idealnym zakończeniem tej jednej z najciekawszych naszych wycieczek.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C/D 

Trasa średnio trudna, prowadząca po terenach górskich, podobnych charakterem do naszych Beskidów. Korzystamy głównie z leśnych ścieżek i dróg szutrowych. Trasa tylko na rowery MTB.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Dzień 1: 
Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Przejazd przez Słowację, Węgry i Serbię. 

Dzień 2: Plav 
Rankiem docieramy do miejscowości Plav. Piękne uzdrowisko położone jest nad dużym jeziorem otoczonym ze wszystkich stron wspaniałymi górami. Na początek łatwa wycieczka wokół jeziora, do miasteczka Gusinje, gdzie zachowało się kilka zabytkowych meczetów. Stamtąd udamy się w głąb pięknej doliny Grbaja znanej z pięknych śródgórskich polan, widoków i wodospadów. 

Dzień 3: Plav 
Dziś zagłębimy się w góry Prokletije. Ich nazwa w tłumaczeniu to Przeklęte Góry. Związana jest z budzącym grozę widokiem skalistych niedostępnych gór. Jest to rejon dziki i słabo zamieszkany, a ze względu na bliskość granicy z Albanią i Kosowem jeszcze do niedawna zupełnie niedostępny dla turystów. 
Jak przystało na Przeklęte Góry, trasa po nich łatwą nie będzie ale widokowo to chyba jedna z piękniejszych tras mtb, po których dane nam było jeździć. Dodatkową perełką będzie piękne górskie jezioro Hridsko. 

Dzień 4: Plav – Bjelasnica 
Na początek łatwy odcinek doliną rzeki Lin do Andriejewicy. Stąd rozpoczniemy podjazd ku masywowi górskiemu – Kumowi. To tutaj ma swe źródła Tara, tworzący w niższym biegu jeden z najwspanialszych kanionów w Europie. Te wspaniałe wapienne góry dzięki procesom krasowym przybrały przepiękne kształty, będzie co podziwiać. Dalej przez przełęcz Tresnjevik dotrzemy ku kolejnemu masywowi – Bjelasnicy. Wśród jego wzgórz położona jest przepiękna pasterska osada, w której spędzimy dwie kolejne noce. 

Dzień 5: Bjelasnica 
Całodzienna wycieczka po masywie Bjelasnicy. Krajobraz tych gór to łagodnie falujące grzbiety o stokach porośniętych gęstymi lasami jodłowo-bukowymi. Nieomal puste nieodkryte jeszcze przez turystów tereny, w których królują niedźwiedzie, wilki i lisy. W górnych partiach rozciągają się rozległe połoniny, na których wypasa się owce, krowy i puszczone wolno konie. 

Dzień 6: Bjelasica – Durmitor 
Długi, ok. 70 km etap zaprowadzi nas ku górom Durmitoru. Nim jednak tam dotrzemy, przebrniemy przez piękny płaskowyż Sinjajevina. Niesamowite niekończące się odkryte przestrzenie jak okiem sięgnąć żadnej cywilizacji, aż dziw iż w Europie zachowały się takie miejsca. 
Góry Durmitor w Czarnogórze nie są ani najwyższe, ani największe, a mimo to wiele osób twierdzi, że drugich takich nie ma w całej Europie. Góry mogłyby rzeczywiście służyć jako plener do opowieści Tolkiena, są niezwykle piękne, tajemnicze i zupełnie puste. 
Powoli odkrywają je też rowerzyści, warto więc być wśród tych odkrywców. 

Dzień 7: Durmitor 
Dziś odpoczniemy od rowerów. Udamy się na pieszą wyprawę w góry Durmitoru i jeśli warunki na to pozwolą zdobędziemy najwyższy szczyt Czarnogóry – Bobotov Kuk. Zajrzymy też do pięknej, lodowej jaskini oraz nad Czarne Jezioro. 

Dzień 8: Durmitor - Scepan Polje 
Dzisiejsza trasa wzdłuż kanionu Pivy, mimo iż asfaltowa, jest najpiękniejszą trasą rowerową w Czarnogórze i z pewnością jedną z najpiękniejszych w Europie. Trasa wiedzie wysokimi półkami skalnymi, zawieszonymi wysoko ponad spienionym nurtem rzeki, co chwila przebijając się przez tunele wykute w skałach. 

Dzień 9: Tara 
Z rowerów przesiadamy się na ponton. Czeka nas wspaniały spływ kanionem rzeki Tary. Kanion ten jest po kanionie Kolorado największym kanionem na świecie! To jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, które jest pod ochroną UNESCO. 
Czeka nas ponad 20 kilometrów spływu wartką rzeką a po drodze do pokonania kilkadziesiąt katarakt. Wrażenia niezapomniane. Bezpieczeństwo zapewnią doświadczeni przewodnicy, którzy oczywiście zadbają o sprzęt. 
Ściany kanionu mają miejscami ponad 1300 m wysokości a krajobraz widziany z pokładu pontonu jest niesamowity. 

Dzień 10: 
Przed południem pakujemy się do busa i ruszamy w drogę powrotną. 

Dzień 11: 
Rankiem docieramy do kraju.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic 
  • Rafting na rzece Tara 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW >>Ogólne Warunki Ubezpieczenia<< 

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dojazd z/do Warszawy +200 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Kaniony Czarnogóry MTB, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Czarnogóra, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.