Kosowo

Kosowo
Dostępne terminy: brak
Kraje: Pozostałe, Czarnogóra, Albania
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: autokar / bus

Macedonia | Kosowo | Albania | Czarnogóra

Kosowo kojarzy się zazwyczaj z wojną, jaka toczyła się na Bałkanach w latach 90tych XX wieku. To jednak, już przeszłość. Obecnie sytuacja w Kosowie ustabilizowała się i znów przybywają tutaj turyści. Nie ma ich wielu, są jakby onieśmieleni, nieco przestraszeni, ale bardzo ciekawi tego niewielkiego kraju leżącego w sercu Bałkanów. A ma on do zaoferowania zaskakująco wiele: piękne krajobrazy, barwną kulturę i niezwykle przyjaznych ludzi, którzy tu mieszkają. Odnaleźć tutaj można starożytne klasztory, pełne prawdziwych skarbów sztuki sakralnej, cerkwie czy też krajobrazy niespotykane nigdzie indziej.

Kosowo to kraj o historii znacznie starszej niż historia Polski. Można tu trafić na ślady starożytnych Greków i Rzymian, można odkryć pozostałości bizantyjskiej kultury i podziwiać osiągnięcia sztuki i architektury świata słowiańskiego doby średniowiecza. Pora odkryć kraj, który jest nie tylko najmłodszym państwem w Europie, ale też jednym z najbardziej tajemniczych… 

Przy okazji zajrzymy też do Albani i Czarnogóry, te kraje nie raz już odwiedzaliśmy i zawsze przyjmowani byliśmy niezwykle gościnnie, nie sposób więc ich pominąć będąc w tej okolicy.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C 

Etapy górzyste przeplatają się tu z zupełnie płaskiemi, na całej trasie są dwa dłuższe kilkunastokilometrowe podjazdy, sporo tez mniejszych górek. Długość etapów z reguły nie przekracza 50-60 km.

Dzień 1: 
Wyjazd w godzinach porannych, przejazd w kierunku Macedonii. 

Dzień 2: Skopije 
Rankiem docieramy do stolicy Macedonii, Skopije. Dzięki różnorodności stylów architektonicznych w Skopje można zobaczyć historię Bałkanów „w pigułce”. Warto zejść na chwilę z wytyczonych szlaków i ulec czarowi niezwykłej atmosfery bałkańskiej metropolii. 
Główną atrakcją miasta jest Carsija, czyli muzeumańska dzielnica. Są tu biegnące w nieładzie wąskie uliczki, niska zabudowa z dziesiątkami lokali gastronomicznych oferujących tutejsze specjały oraz punktów usługowych. Dość gęsto rozstawione są tu zabytki z czasów tureckich, a na obrzeżach rozciąga się wielki bazar. 

Dzień 3: Skopije – Vratnitsa: 45 km 
Rozpoczynamy naszą rowerową wyprawę przez Bałkany. Pierwszą atrakcją będzie połozony na obrzeżach stolicy Macedonii Kanion Matka. 
Wizytówką Kanionu Matka są ukryte jaskinie, malowniczo położone monastyry i możliwość rejsu łódką lub kajakiem rzeką Treska. Kanion Matka to miejsce dla osób szukających urokliwych scenerii, zieleni i spokoju. 
Stąd ruszymy w kierunku granicy kosowskiej, ale dziś jeszcze nocleg w położonej u stóp gór Szar Planina macedońskiej wiosce Vratnitsa. 

Dzień 4: Vratnitsa – Prizren: 80 km 
Czas pożegnać się z Macedonią, jeszcze tylko mały podjazd do granicy i jesteśmy u głównego celu naszych wakacji – w Kosowie. 
To będzie tez królewski, najtrudniejszy etap wycieczki, 80 km, przez piękny ale jakże wymagający górski park narodowy Szar Planina. Przecina go najpiękniejsza droga w Kosowie, prowadząca przez górskie łąki, gęste lasy i głębokie wąwozy. 
Popołudnie spędzimy w najpiękniejszym mieście Kosowa Prizrinie. Prizren bez wątpienia jest turystyczną perełką Kosowa, w którym, jako jedynym, widać jakichkolwiek turystów. Powala atmosferą i mnogością zabytków. Niska, zaniedbana zabudowa, kręte, ciasne uliczki, urokliwe meczety no i to, co wzbudza nasze niekończące się uznanie – widok gęstych instalacji elektrycznych, podwieszonych na słupach ulicznych – albańscy elektrycy są mistrzami w tej sztuce. 
Wieczorem podziwiać będziemy zachód słońca z murów tutejszej twierdzy i zatopimy się w kafejki na tutejszej starówce. 

Dzień 5: Prizren – Djakovica: 40 km 
Dziś łatwy etap pozwoli zregenerować siły, cały dzień podążać będziemy wzdłuż największej rzeki Kosowa – Beli Drim. Naszym celem będzie kolejne bardzo ładne miasteczko – Djakowica. Najstarszy bazar w całym Kosowie, Meczet z XVI wieku, łaźnie, widoczne znaki albańskiej kultury niemal na każdym kroku, stare, kamienne uliczki, a kawałek dalej modernistyczne bloki to i wszystko i nie tylko czeka na nas w tym sympatycznym miasteczku. Stary bazar Çarshia e Madhe jest słodziutki i relaksujący. Te kolorowe lampiony, mini klatki wykonane z drewna, latarenki i inne cuda wiszą na długość niemal całej ulicy i przysłaniają niebo. 
Przyjemnie będzie spędzić tu wieczór. 

Dzień 6: Djakovica – Valbone: 65 km 
Opuszczamy Kosowo, kolejnym krajem w którym spędzimy kilka najbliższych dni będzie Albania. Albania bardzo się zmienia i otwiera, ale wciąż pozostaje najbardziej egzotycznym państwem naszego kontynentu. 
Na każdej drodze doskonale widać dwa oblicza Albanii. Osiołek z gigantyczną stertą drewna na grzbiecie i nowy mercedes mają tu równe prawa. Nikt nie trąbi na rowerzystę jadącego pod prąd lub na wóz zaprzężony w chudego konika, który wlecze się skrajem szerokiej asfaltowej drogi. Dewizą Albańczyków wydaje się być powiedzenie: żyj i pozwól żyć innym! 
Na początek zajrzymy do przepięknej doliny Valbona, to tutaj znajdują się jedne z najpiękniejszych górskich krajobrazów Albanii. Położona u stóp Gór Przeklętych, wspaniałego skalistego masywu na trójstyku Albanii, Czarnogóry i Kosowa, jest idealnym miejscem by poznać wiejskie spokojne życie albańczyków. 

Dzień 7: Valbone – Komani: 40 km 
Rankiem przyjemny etap w dół doliny Valbona ku pięknemu zaporowemu jezioru Komani, to jeden z albańskich turystycznych hitów. Po południu wsiadamy na prom który przewiezie nas na drugi brzeg jeziora. Przepiękny 3-godzinny rejs pozwoli nam dobrze przyjrzeć się wspaniałym krajobrazom, nieco przypominającym norweskie fiordy. Dla chętnych w połowie rejsu można wysiąść na największej z wysp jeziora i dokończyć rejs kajakiem (dodatkowo płatne). 

Dzień 8: Komani – Szkodra: 60 km 
Trzeci dzień w Albanii zaprowadzi nas piękną kręta drogą wśród jezior do jednego z największych miast kraju Szkodry. 
Szkodra jest miastem o malowniczym położeniu i bardzo bogatej historii przeplatającej wątki historii Albanii, Czarnogóry, Turcji i Wenecji. Jest to tez albańska stolica rowerów, jest ich w mieście naprawdę tysiące. Znajduje się tu wspaniały średniowieczny zamek, odrestaurowana starówka, piękne deptaki imponujące meczety, i jakby tu nowocześniej niż w innych częściach Albanii. 

Dzień 9: Szkodra – Bar: 50 km 
Tylko 20 km porannej przejażdżki dzieli nas od ostatniego kraju na naszej trasie – Czarnogóry. Od granicy natomiast jedynie 30 km przez małe wioski, wąską krętą drogą dzieli nas od wybrzeża Adriatyku. Po drodze senne wioski i specyficzna atrakcja – uznawane za jedno z najstarczych drzew świata, licząca ponad 2 tysiące lat oliwka rosnąca na przedmieściach czarnogórskiego kurortu Bar. 
Tutaj też spędzimy pierwszy nocleg w Czarnogórze spacerując po pięknym deptaku i obserwując promy odpływające stąd do włoskich miast Bari i Ancony. 

Dzień 10: Bar – Budva: 45 km 
Ostatni etap w całości wiedzie wzdłuż Adriatyku, nie zabraknie więc pięknych widoków. Odwiedzimy takie czarnogórskie kurorty jak Petrovac, a przed wszystkim perłę Czarnogóry Sveti Stefan. Sveti Stefan jest jedną z wizytówek Czarnogóry i pojawia się praktycznie na okładce każdego przewodnika i każdej relacji z tego kraju. Niewielka osada położona na wyspie połączonej ze stałym lądem groblą została zamieniona w luksusowy hotel, ale sam jej widok z zewnątrz zachwyca każdego podróżnika. 
Etap zakończymy w turystycznej stolicy czrnogóry – Budvie. Na szczęście poza sezonem nie będzie tu takich tłumów i spacer po jej pięknych deptakach i starówce będzie pełną przyjemnością. 

Dzień 11: 
Ostatni dzień to odpoczynek na plażach Budvy lub wycieczka statniem na pobliską wyspę Sveti Nikola. Po południu ruszamy w droge powrotną do kraju. 

Dzień 12: 
Powrót autobusem do kraju.

*PROGRAM ORAZ JEGO POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE I KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW >>Ogólne Warunki Ubezpieczenia<< 

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dojazd z/do Warszawy +200 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 500 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Kosowo, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Pozostałe, Czarnogóra, Albania, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.