Dookoła Tatr

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Dookoła Tatr

O wyprawie

Wyprawa Dookoła Tatr 4 dni | 3 dni jazdy | 210 km | 3500 m

Nowość: Noclegi ze śniadaniem + wsparcie samochodu i transport bagaży.

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Polsce. Wyprawa, podczas której objedziemy te góry w koło jest świetnym pomysłem na aktywny weekend. Jest to również dobry pomysł na rozpoczęcie rowerowej przygody w jeździe z sakwami. Trasa w koło Tatr to blisko 210 km pokonane w 3 dni. Może się wydawać, że to nic szczególnego. Jednak suma przewyższeń wyprawy rowerowej to 3500 m. Mimo tego iż, na trasie mamy tak z grubsza 3 przełęcze, to można jest odczuć. Warto podjąć wyzwanie, aby pokochać widok na Tatry z każdym przemierzonym kilometrem coraz bardziej.

Podczas tego wyjazdu rowerowego poznacie cztery krainy geograficzne: Podhale, Orawę, Spisz i Liptów. Większa część trasy przebiega przez Słowację. W przypadku sprawnego pokonania trasy, po pierwszym dniu jazdy jest możliwość skorzystać dla osób chętnych z basenów termalnych. Niżej opisana trasa daje możliwość pokonania jej w 100% po drogach utwardzonych. Jeśli planujesz się wybrać na dłuższą lub trudniejszą wyprawę, to ten wyjazd potraktuj jako treningowy. Zobaczysz z czym wiąże się jazda po górach.

Nasza baza wypadowa to okolice Zakopanego. Tam w piątek wyciągamy się z rowerami na Harendę. Startując z Pasma Gubałówki po lewej stronie mamy piękny widoki na całą panoramę Tatr. Czwartkowy wieczór zapoznawczy to grill, oscypki, kiełbaska i herbatka. Piątek to start z pięknym widokiem i niesamowity zjazd do Witowa malowniczymi terenami Podtatrza. Dalej mijamy Oravice, Liptowski Mikulasz z basenami termalnymi oraz Liptowską Marą. i już w sobotę z każdym kilometrem zbliżamy się do majestatycznych Tatr Wysokich.

Stary Smokowiec i wiatrołomy to pozostałości po ogromnym huraganie sprzed lat, a wcześniej odwiedzone Strbskie Plesoto najwyższy punkt naszej wyprawy, kiedy to jesteśmy najbliżej szczytów Tatr Wysokich. Powrót to już kultowy podjazd na Przełęcz Zdziarską, dalej Łysa Polana i Zakopane.

WoW wyprawy:

Zakopane | Gubałówka | Panorama Tatr | Kościelisko | Oravice | Przełęcz Huciańska | Liptowska Mara | Liptowski Mikulasz | Szczyrbskie Jezioro 1 346 m n.p.m. | Stary Smokowiec | Tatry Wysokie | Przełęcz Zdziarska 

Charakterystyka wyjazdu:

Wyjazd dookoła Tatr ma charakter turystyczny. W trakcie wyjazdu towarzyszy nam samochód wsparcia, który przewozi bagaże i jest na wypadek zdarzenia losowego. Na ten wyjazd można pojechać na każdym rowerze z przerzutkami, nadającym się do jazdy po górzystym terenie. Trasa poprowadzona jest w 100% po asfalcie, więc szerokość opony jest dowolna. Trasa prowadzi przez tereny górzyste. Spodziewamy się na wyjeździe kilku mocniejszych i dłuższych podjazdów. Jest to bardzo dobra propozycja treningowa przed dłuższym wyjazdem rowerowym. Na tej trasie skosztujesz jazdy po terenie górzystym i powalczysz na podjazdach. W historii naszych wyjazdów nie trafiła się osoba, która nie poradziłaby sobie na tej wyprawie. Stopień trudności na poziomie III.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Jeździć, jeździć, jeździć. Aby czerpać maksymalną frajdę z tego wyjazdu musisz być przygotowany kondycyjnie do tego wyjazdu. Więc przed wyprawą pokonuj podobne dystanse do tych planowanych i jeździj po górkach, jeśli nie masz ich koło siebie, to jeździj większe dystanse. Podstawa to również sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo.

Program

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%. Pamiętaj o tym.

Dzień 01 – spotkanie w Zakopanem lub okolicy

Spotykamy się w czwartek w Zakopanem lub okolicy Zakopanego na miejscu noclegowym. Spotkanie organizacyjne jest o godz. 18:00 w holu przy recepcji. Tam też od godz. 20:00 grillujemy, integrujemy się, snujemy opowieści o podróżach. Mile widziane dobre humory. My gwarantujemy drobny poczęstunek podczas grilla.

Dzień 02 – Zakopane – Liptowski Trnovec | 78 km | 1440 m podjazdu (w tym ok. 300 m wyciągiem) | 1640 m zjazdu

Po śniadaniu, wyruszamy o godzinie 9:00 w kierunku wyciągu na Harendzie. Tam rozpoczynamy swoją przygodę rowerową przygodę. Po rozgrzewkowej trasie przez Gubałówkę i pamiątkowych zdjęciach z niesamowitą panoramą Tatr, udajemy się w kierunku Kościeliska. Zjedziemy niezwykle malowniczą trasą. Doprowadzi nas ona do trasy w kierunku Chochołowa, jednak my po paru metrach odbijemy w boczną drogę, aby przejechać przez Płazówkę – niezwykłe miejsce z pięknym drewnianym kościółkiem św. Anny – jest to perełka architektury podtatrza.  W Chochołowie odbijamy w kierunku Słowacji. Przekraczamy granicę w Suchej Horze i udajemy się w kierunku Oravic. Malownicza trasa biegnie wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Tego dnia mamy do pokonania Przełęcz Huciańską z wysokością 950 m n.p.m. Dzięki temu zaliczymy piękny kilkukilometrowy zjazd w kierunku Liptowskiego Trnovca, gdzie będzie nasz nocleg. Tego dnia można skorzystać z Aqua Parku w Tatralandii. W planie jest odpoczynek nad Liptowskim Morzem. Wieczorem integracji ciąg dalszy.

Dzień 03 | Liptowski Trnovec – Nova Leśna | 71 km | 1100 metrów podjazdu | 830 m zjazdu

Po śniadaniu grupa rusza w trasę. Na początek dnia odwiedzimy Liptowski Mikulasz i po dotarciu do Liptowskiego Hradokurozpoczniemy podjazd, który będzie nam towarzyszył przez większość dnia. Do zdobycia mamy 700 m w pionie na odcinku kilkudziesięciu kilometrów. Trasa ma przyjemny kąt nachylenia i jest całkiem sympatyczna jak na taki podjazd. Wszystko po to, aby  zdobyć Strbskie Pleso, czyli najwyższy punkt naszej rowerowej przygody (1346 m n.p.m). To co zdobyliśmy, góra na odda i po odpoczynku oraz smacznym obiedzie, długim zjazdem dostaniemy się do Starego Smokowca, skąd nadal z górki dotrzemy na nocleg w Nowej Leśnej. Po zakwaterowaniu udamy się na kosztowanie lokalnych trunków w lokalnej winiarni.

Dzień 04 | Nova Leśna – Zakopane | 59 km | 1100 m podjazdu | 1100 m zjazdu

Startujemy w okolicach godziny 9 rano. Na początek dnia solidny podjazd, ale widok na Tatrzańską Łomnicę i majestatyczne Tatry Wysokie wynagradzają wszystko. Dalej udajemy się w kierunku Tatrzańskiej Jaworzyny z piękną Jaskinią Bielską. A dalej przed nami do pokonania Przełęcz Zdziarska (1081 m n.p.m.) Będziemy się zbliżać do granic naszego Państwa. Dotrzemy do Łysej Polany, a wcześniej zatrzymamy się w słowackim sklepie spożywczym, aby uzupełnić zapasy. Za Łysą Polaną zrobimy również krótki postój przy Bacówce, gdzie będzie można zakupić oscypki, napić się zyntycy. Tutaj poczujemy góralski klimat. Dalej miniemy Kaplicę na Jaszczurówce i zjedziemy do Zakopanego. Naszą przygodę zakończymy na Antałówce z piękną panoramą na Tatry, Zakopane oraz Pasmo Gubałówki. Wspólnie wrócimy do hostelu, aby spakować rzeczy do samochodów i ruszyć w drogę powrotną. Zakończenie imprezy w okolicach godziny 16:00.

*Program wyjazdu może ulec zmianie w trakcie wyprawy ze względu na warunki pogodowe i kondycję uczestników.

Warunki

Cena zawiera:

  • 3 noclegi w pensjonatach w pokojach 2, 3-os ze śniadaniem
  • grill/ognisko z poczęstunkiem,
  • przewodnik rowerowy,
  • ubezpieczenie
  • wyciąg na Harendzie
  • podatek Vat 23%

Cena nie zawiera:

  • transportu bagaży (+120 zł/os)
  • wyżywienia poza śniadaniami
  • dojazdu do/z Zakopanego
  • ew. biletów wstępu

Zaliczka:

Kwota: 200 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?

Na ten wyjazd polecamy zabrać rower: górski, trekkingow, crossowy, gravel a nawet szosa. Musisz mieć możliwość zamocowania bagażnika lub wszystko wozisz w plecaku (opcja mniej komfortowa). Wynika to z faktu, że trasa poprowadzona jest po asfalcie. W naszej opinii najlepsza szerokość opony to 1.75 – 2.00″.  Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy i pokonania trasy w busie.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do rowerusakwy lub plecak (polecamy sakwy), zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty lub paszport.

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: ok. 70 – 100 euro – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Jak się spakować?

Podczas tej wyprawy nie towarzyszy nam samochód wsparcia, wszystko wozimy ze sobą. Najlepsze na ten wyjazd byłyby sakwy. Jednak da się to również przejechać z plecakiem. Na trzy dni nie trzeba brać bardzo dużej liczby ubrań i rzeczy.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Podjazdów jest kilka, nie są one bardzo strome, ale raczej wydłużone. Jeździcie na tej wyprawie 3 dni. Całkowity dystans to ok. 210 km a suma przewyższeń jest na poziomie 3500 metrów. Ale nawet jeśli nie będziesz już dawać rady na podjazdach, możesz poprowadzić rower. Poczekamy. Warto spróbować, bo trasa w koło Tatr jest jedną z najpiękniejszych w tej okolicy Europy. Jednak pamiętaj, że teren jest górzysty i można się zmęczyć na tym wyjeździe. Pamiętaj, że nie jeżdżąc z Tobą wcześniej na rowerze, nie jesteśmy w stanie, w sposób obiektywny odpowiedzieć na pytanie czy ta wyprawa jest dla Ciebie trudna, czy łatwa. Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń/napisz do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po ok. 70 km dziennie – wtedy będziesz miał pewność, że sobie poradzisz.

Jak dojedziemy na miejsce?

Na wyprawę każdy uczestnik dojeżdża samodzielnie.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasa poprowadzona jest po nawierzchni asfaltowej.

Gdzie śpimy?

Noclegi zaplanowaliśmy w pensjonatach/kwaterach prywatnych. Staramy się, aby pokoje były 2-3 osobowe w zależności od dostępnej bazy noclegowej. Jeśli zapisujesz się z kimś i chcesz być z tą osobą w pokoju, koniecznie napisz do nas maila z tą informacją. Żebyśmy mogli to wcześniej zaplanować.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. Na trasie będziemy robić zakupy w marketach oraz zatrzymywać się na posiłki w lokalnych restauracjach, barach i knajpkach.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Każdy uczestnik jest ubezpieczony na czas trwania wyjazdu. Zalecamy i polecamy wyrobienie sobie karty EKUZ w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Karta ta znacznie ułatwia skorzystanie z pomocy medycznej na terenie Unii Europejskiej. Każdy uczestnik naszych wypraw jest objęty ubezpieczeniem w TU Europa S.A.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym.  Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy. Jeśli jednak chcesz odłączyć się od grupy, aby mieć więcej swobodny, możesz poprosić przewodnika o ślady gpx trasy z GPS’a. Wtedy na własną odpowiedzialność możesz się odłączyć od grupy, aby czerpać z wyjazdu maksymalnie dużą satysfakcję.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dookoła Tatr pochodzą od biura 80 Rowerów, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.