Dookoła Beskidów

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Dookoła Beskidów

O wyprawie

Dookoła Beskidu Śląskiego i Żywieckiego | 4 dni | 3 dni jazdy | 230 km | 2900 m przewyższenia

Nowość: Noclegi ze śniadaniem + wsparcie samochodu i transport bagaży.

Kolejna wyprawa z cyklu dookoła, czyli to co lubimy najbardziej. Tym razem skierujemy się do województwa śląskiego i okrążymy Beskid Śląski i Żywiecki. Okrążenie tych jednych najbardziej popularnych pasm górskich zajmie nam 3 dni. W sumie pokonamy blisko 230 km i 2300 m w pionie. Należy pamiętać że jest to wyjazd górski. Będziemy mieli do pokonania kilka bardzo ciekawych przełęczy, ze słynnym podjazdem “pod Zameczek” znanym z Tour de Pologne. Nie będzie łatwo, ale będzie warto! Jeśli uczestniczyłeś w naszym wyjeździe dookoła Tatr to wiedz, że sobie poradzisz!

Przejazd Wiślaną Trasą Rowerową, uzdrowiska Ustroń, Wisła, fantastyczne podjazdy i zjazdy, piękna Słowacja z niesamowitą magistralą rowerową wzdłuż rzeki Bystrzyca, skansen kolei wąskotorowej, muzeum wsi Kusyckiej, Namestowo oraz browar w Żywcu to tylko niektóre atrakcję które na nas czekają podczas naszej wyprawy. Przygodę rozpoczynamy w Pszczynie a kończymy w Żywcu, oba miasta są bardzo dobrze skomunikowane, więc polecamy korzystanie z usług naszego narodowego przewoźnika kolejowego :-)

WoW wyprawy: 

Pszczyna | Wiślana Trasa Rowerowa | uzdrowiska Ustroń i Wisła | podjazd “pod Zameczek” | Jezioro Czerniańskie | Jaworzynka | trój-styk granic polsko-czesko-słowackiej | magistrala rowerowa na Słowacji | Muzeum Wsi Kusyckiej | skansen kolejki wąskotorowej | Namestowo | browar w Żywcu 

Charakterystyka wyjazdu:

Jest to wyprawa turystyczna, ale ma charakter górski, tereny nie są płaskie. Niektóre podjazdy są “sztywne” a przewyższenia sięgają nawet liczb dwucyfrowych, natomiast nie są one długie i każdy, kto jeździ po górach, nie powinien mieć z nimi problemu. Jako że zaczynamy i kończymy w dwóch różnych punktach, sugerujemy przyjazd pociągiem.

Zarówno Pszczyna jak i Żywiec są to miasta bardzo dobrze skomunikowane i nikt nie powinien mieć problemu z przyjazdem i powrotem. Zabieramy rower górski lub trekkingowy, ponieważ trasa biegnie zarówno po asfalcie jak i szutrach.

Podczas wyjazdu jest wsparcia samochodu, który będzie przewoził nam bagaże i służył pomocą w sytuacji awaryjnej. Stopień trudności jest na poziomie III+.

Dlaczego “+” przy poziomie trudności? Stopień trudności jest III, ale ze względu na dzienne dystanse delikatnie powyżej 80 km (zwłaszcza dzień 03) poziom jest podniesiony “plusem”.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Jeździć, jeździć, jeździć. Aby czerpać maksymalną frajdę z tego wyjazdu musisz być przygotowany kondycyjnie do tego wyjazdu. Więc przed wyprawą pokonuj podobne dystanse do tych planowanych i jeździj po górkach, jeśli nie masz ich koło siebie, to jeździj większe dystanse. Podstawa to również sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo.

Program

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%.

Dzień 01: spotkanie w Pszczynie

Spotkamy się w czwartek. Spotkanie organizacyjne o godzinie 18:00. Wspólne grillowanie, biesiadowanie lub też krótki spacer po pięknym rynku i parku pałacowym w Pszczynie – ogólna, w pełni tego słowa znaczeniu integracja :)

Dzień 02:  Pszczyna – Jaworzynka |  81 km | 1045 m podjazdu i 635 m zjazdu

Poranek zaczynamy solidnym śniadaniem, bo takie będzie nam potrzebne do pokonania niemałego dystansu. 81 km, które nas czeka, będzie bardzo urozmaicone. Na początku czeka nas mała rundka po Pszczynie. Odwiedziemy rynek, muzeum Zamkowe wraz z parkiem pałacowym oraz zagrodą Żubrów. Dalej czeka nas już bardzo przyjemna i nie wymagająca trasa wzdłuż Wisły – Wiślana Trasa Rowerowa. Dojeżdżamy do dwóch uzdrowisk Ustronia i Wisły, gdzie po dłuższej przerwie i solidnym obiedzie ruszamy dalej. Docieramy do zapory w Wiśle Czarne na Jeziorze Czerniańskim, krótki postój i zaczynamy wspinaczkę kultowym podjazdem „pod Zameczek” znanym z Tour de Pologne. Przez chwilę będziemy mogli sprawdzić co czują kolarze podczas naszego narodowego wyścigu. Nasz mały peleton, wspinając się, będzie mógł podziwiać niesamowite widoki, a sam podjazd dodatkowo uatrakcyjni nam również rezydencja Prezydenta RP, obok której będziemy przyjeżdżać. Na szczycie krótki odpoczynek w schronisku i zjazd na nocleg do Jaworzynki.

Dzień 03:  Jaworzynka – Namestowo | 87 km | 1140 m podjazdu i 1170 m zjazdu

Ten dzień spędzimy go na Słowacji. Nasz pierwszy cel to trójstyk granic – miejsce w którym granice Polski łączą się z granicami naszych południowych sąsiadów. Szybka fotka i rura na Słowację po kofolę :) To tym napojem będziemy dzisiaj gasić nasze pragnienie, bo czeka nas dzień pełen wrażeń z kilkoma „górkami” na horyzoncie. Kierujemy się na Skalitę, a następnie docieramy do Krasno nad Kysucou, gdzie wjeżdżamy na Kysucką magistralę rowerową. Poprowadzi nas ona malowniczymi terenami wzdłuż rzeki Bystrzyca. Prawie 40km świetnie przygotowanej trasy rowerowej, to coś czego możemy zazdrościć naszym południowym sąsiadom. Docieramy do Muzeum Wsi Kysuckiej oraz skansenu kolejki wąskotorowej. Tutaj też czeka nas wymagający, ale niezbyt długi podjazd. Widoki, które możemy podziwiać wynagradzają cały trud. Następnie dłuższa przerwa i szybki zjazd do Namestowa na nocleg.

Dzień 04: Namestowo – Żywiec | 61 km | 720 m podjazdu i 1000 m zjazdu

Tego dnia pokonamy najkrótszy dystans podczas całej naszej wyprawy. Na początek czeka nas lekki pojazd w stronę granicy polsko-słowackiej na przełęcz Glinne w towarzystwie dwóch największych szczytów Beskidów – Pilska i Babiej Góry. Następnie bardzo szybkim i pięknym zjazdem docieramy prosto do Jeleśni. Tutaj obowiązkowo zatrzymujemy się w centrum aby zakosztować specjałów serwowanych w tutejszej karczmie – tego punktu nie można ominąć. Posileni obiadem wsiadamy na swoje rumaki i kierujemy się w stronę Żywca. Podziwiając widoki zjeżdżamy w stronę Browaru Żywieckiego, gdzie zatrzymujemy się na parę chwil, aby zwiedzić i poznać tajniki wytwarzania najsłynniejszego złotego trunku wytwarzanego w tej części Polski. Po skromnej degustacji (bezalkoholowej ;)) udajemy się w kierunku centrum, gdzie kończymy naszą wyprawę i rozjeżdżamy do domów.

Warunki

Cena zawiera:

  • 3 noclegi w pokojach 2-3 os. z łazienką
  • 3 x śniadanie
  • ognisko z kiełbaskami i herbatą,
  • opiekę przewodnika rowerowego
  • ubezpieczenie
  • podatek VAT

Cena nie zawiera:

  • transport bagaży (+120 zł/os.)
  • dodatkowego wyżywienia,
  • dojazdu na start oraz powrotu z wyprawy
  • ew. biletów wstępu

Zaliczka:

Kwota: 200 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?

Trasę  polecamy pokonać na rowerze górskim lub trekkingowym. Wynika to z faktu, że trasa poprowadzona jest w połowie po asfalcie, a w połowie po szutrze. W naszej opinii najlepsza szerokość opony to 2.00″. Amortyzator jest wskazany. Czy to znaczy, że nie możesz jechać na innym rowerze? Możesz, ale robisz to na własne ryzyko i niedogodności. Każdy z nas jest inny, dlatego dla jednej osoby ta trasa na rowerze bez amortyzatora będzie niemożliwa do przejechania, a dla kogoś innego będzie to normalna trasa. Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy i pokonania trasy w busie.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do rowerusakwy lub plecak (polecamy sakwy), zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty lub paszport.

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: Ok. 200 – 300 zł (oczywiście zależy to od każdego indywidualnie)

Jak się spakować?

Podczas tej wyprawy nie towarzyszy nam samochód wsparcia, wszystko wozimy ze sobą. Najlepsze na ten wyjazd byłyby sakwy. Jednak da się to również przejechać z plecakiem. Na trzy dni nie trzeba brać bardzo dużej liczby ubrań i rzeczy. Polecamy bagażnik, który pasuje do każdego roweru.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli się wahasz, bo boisz się, że nie dasz sobie rady, to wiedz, że sobie poradzisz. Boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Podjazdów jest dużo! Ale nawet jeśli nie będziesz już dawać rady na podjazdach, możesz poprowadzić rower. Poczekamy. Warto spróbować, bo są to cztery dni, które zmienią Twoje rowerowe życie na lepsze. Jednak pamiętaj, że trasa przejazdu jest wymagająca i górzysta. Dodatkową trudnością jest zróżnicowane podłoże. Mamy do pokonania w sumie 2900 m przewyższeń i pokonamy w sumie 230 km. Dzienne dystanse oscylują w granicach 60-80 km. Pamiętaj, że ja nie jeżdżąc z Tobą wcześniej na rowerze, nie jest w stanie w sposób obiektywny odpowiedzieć na pytanie czy ta wyprawa jest dla Ciebie trudna, czy łatwa. Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to napisz do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po ok. 70 km.

Jak dojechać do Pszczyny, czy jedzie z nami bus, co z bagażami?

Do Pszczyny dojazd jest we własnym zakresie. Można się skontaktować z innymi uczestnikami i wspólnie dostać się na miejsce. Do Pszczyny dojeżdżają również pociągi. Nie ma z nami podczas wyprawy samochodu zabezpieczającego. Sytuacja jest podobna jak na wyjeździe Dookoła Tatr. Wszystkie bagaże wozimy ze sobą w sakwach.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasa jest w 50% asfaltowa a w 50% szutrowa, nie ma bezdroży.

Gdzie śpimy?

Nocujemy na kwaterach prywatnych/ gospodarstwach agroturystycznych z dostępem do łazienki, kuchni i lodówki w pokojach kilku osobowych.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. Proponujemy, aby przygotowywać je wspólnie w miejscach noclegowych. Na trasie mijamy również restauracje/kawiarnie, z których usług korzystamy. Płacimy w złotówkach oraz koronach czeskich. Praktycznie wszędzie można zapłacić kartą.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Na terenie Czech wystarczająca jest karta EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Dodatkowo jednak ubezpieczamy wszystkich uczestników wyjazdu w TU Europa S.A.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dookoła Beskidów pochodzą od biura 80 Rowerów, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.