Bieszczadzkie marzenia

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
średnia
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Bieszczadzkie marzenia

O wyprawie

Bieszczadzkie marzenia

Bieszczady choć tajemnicze i dzikie, są dostępne dla każdego. Najbardziej fascynująca w bieszczadzkiej przyrodzie jest jej niezwykła żywotność – ma się wrażenie jakby była tak dzika, że zupełnie niezniszczalna. Bieszczady to nie tylko miejsca, które warto zobaczyć. Bieszczady to Stan, którego musisz doświadczyć i za którym będziesz tęsknić tuż po powrocie.

Bieszczadzkie drogi i bezdroża to bez wątpienia raj dla rowerzystów. Szlaki rowerowe, które Państwu proponujemy mają charakter przyrodniczo-historyczny i przebiegają przez tereny o bardzo małym zasiedleniu. Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do zwiedzania Bieszczadów z perspektywy rowerowego siodełka. Zapraszamy do „Krainy Wilka”.

Atrakcje:

  • Rezerwat „Przełom Osławy pod Duszatyniem”
  • „Bieszczadzka Ciuchcia”
  • Cisna
  • Rezerwat „Sine Wiry”
  • Cerkwie w Smolniku i Chmielu
  • Park Miniatur Sakralnych i Ogród Biblijny

Dystans na rowerze:

Ok. 280 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

 

Program

Dzień 1: Bus wyjeżdża z Warszawy w godzinach porannych

Spotykamy się w miejscowości Łukowe koło Leska w Hotelu„Chutor Kozacki”. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godz.19.00. Po kolacji spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Lesko – Komańcza – Nowy Łupków (53 km, 750 hm)

Przed wyruszeniem na trasę rowerową zwiedzamy Lesko, gdzie na uwagę zasługują : średniowieczny Zamek Kmitów, Stary Rynek, ratusz, synagoga i kirkut. Nasz dzisiejszy szlak prowadzi wzdłuż Osławy i Osławicy do Komańczy, gdzie warto zobaczyć cerkiew greckokatolicką, drewniany kościół pw. św. Józefa, klasztor sióstr Nazaretanek, chyże (chaty) łemkowskie oraz krzyże przydrożne i kapliczki. Po opuszczeniu Komańczy kierujemy się w stronę Rezerwatu „Przełom Osławy pod Duszatyniem” Etap kończymy i nocujemy w miejscu o specyficznej nazwie: „Kimadło Wampira”.

Dzień 3: Nowy Łupków – Cisna – Przysłup (48 km, 600 hm)

Początkowo jedziemy szosą wijącą się między wzgórzami, wzdłuż toru kolejki wąskotorowej „Bieszczadzka Ciuchcia”, następnie leśnymi duktami w stronę Solinki – wsi łemkowskiej. Dalej jedziemy wzdłuż granicy słowackiej przez Roztoki Górne do Cisnej, znanej z festiwalu „Bieszczadzkie Anioły” – zapoznajemy się z ciekawszymi obiektami architektonicznymi i udajemy się do „Siekierezady” na swojskie jadło i trunki.

Dzień 4: Wycieczka piesza w góry (ok. 20 km)

W ramach odpoczynku od rowerów idziemy na pieszą wycieczkę. Cisna znajdująca się w samym sercu Bieszczadów jest doskonałą bazą wypadową na lokalne szlaki i ścieżki piesze po „wilczych górach”. Nasza propozycja to trasa na Jasło, Okrąglik i Fereczatą. Dla tych, dla których „dzień bez roweru, to dzień stracony” mamy też propozycję – pętelkę rowerową po okolicy.

Dzień 5: Przysłup – Rezerwat „Sine Wiry” – Wetlina – Chmiel (58 km, 520 hm)

Dzisiejsza trasa rowerowa biegnie drogami asfaltowymi i ścieżkami leśnymi przez Rezerwat „Sine Wiry” i Bieszczadzki Park Narodowy. Prowadzi nas wzdłuż strumieni : Kalnica, Wetlina, Wetlinka, Prowcza i Dwernik. Po drodze zwiedzamy Wetlinę, jedną z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich miejscowości. Wjeżdżamy na Przełęcz Wyżną – panorama z tych co to dech zapierają, widok na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Mała Rawkę, na dalszym planie gniazdo Tarnicy i Halicza. Dla chętnych dodatkowo wycieczka piesza do „Chatki Puchatka” (ok. 2 godz.).

Dzień 6: Chmiel – Rezerwat „Hulskie” – Chmiel (40 km, 540 hm) + wodospad Szepit (12 km, 100 hm)

Wycieczka rowerowa wiedzie wokół Otrytu oraz wzdłuż rzek i strumieni takich jak : Smolniczek, San i Dwernik. Trasa, trawersująca pasmo Otrytu od strony północnej, to propozycja dla osób ceniących piękno przyrody oraz względny spokój. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na liczącym ponad 20km odcinku biegnącym drogą szutrową przez las, nie spotkamy nikogo. Las, porastający teren Rezerwatu „Hulskie” jest jedyny w swoim rodzaju i wrażliwe na uroki natury oko od razu dostrzeże, na czym ta niepowtarzalność polega. Puszcza wydaje się rosnąć bez ingerencji człowieka, pełno tu zwalonych drzew i pokrytych grubym dywanem mchu pni. Ze stoków spływają krystalicznie czyste strumyki, a wokół słychać jedynie śpiew ptaków. Rezerwat „Hulskie” oraz całe pasmo jest ostoją m.in. węża Eskulapa, wilka, rysia, żbika oraz niedźwiedzia brunatnego, a także orlika i orła przedniego. Oprócz atrakcji przyrodniczych tego dnia zobaczymy też cerkwie w Smolniku i Chmielu. Technicznie trasa nie powinna nikomu sprawić trudności. Dla chętnych dodatkowo wycieczka piesza do „Chaty Socjologa” na Otrycie (ok. 2 godz.) lub rowerowa nad wodospad Szepit na potoku Hylaty nieopodal Zatwarnicy (ok. 12 km).

Dzień 7: Chmiel – Polańczyk – Solina – Lesko (65 km, 850 hm)

Na większości dzisiejszej trasy będziemy mieć pod kołami asfaltową nawierzchnię. Jedziemy doliną Sanu, mijając po drodze Rezerwat „Krywe” w kierunku Polańczyka położonego na nasłonecznionych stokach trzech widokowych górskich wzniesień: Kabajki, Kalwarii i Góry Sawin. Następnie udajemy się do Soliny – najstarszej osady w Bieszczadach aby podziwiać piękną panoramę Zalewu Solińskiego, przejeżdżamy wzdłuż Jeziora Myczkowskiego zwiedzając po drodze Park Miniatur Sakralnych i Ogród Biblijny. Na koniec podziwiamy przyrodniczą atrakcję Bieszczadów – „Kamień Leski” i kierujemy się w stronę naszej pierwszej i ostatniej bazy noclegowej.

Dzień 8: Lesko Zakończenie wycieczki, po śniadaniu bus wraca do Warszawy

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bieszczadzkie marzenia pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.