Apulia

Apulia
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Włochy
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: namioty / pensjonaty
Wyżywienie: własne
Transport: samolot
cena: 2 800 PLN

Bari | Matera | Alberobello | Polignano al Mare | Monopoli | Ostuni | Otranto | Lecce

Region Apulia rozciąga się od „ostrogi” (półwysep Gargano) aż po „obcas” włoskiego buta ( półwysep Salento). Tutejsze kryształowo – przejrzyste morze jest uważane za najpiękniejsze w Europie. dzięki licznym historycznym pomnikom oraz nieporównywalnemu krajobrazowi zaliczana jest do najpiękniejszych regionów Włoch.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B
Trasa łatwa, prowadząca dogami asfaltowymi, dzienne odcinki ok. 60 km, nieliczne krótkie podjazdy.

Dzień 1: Matera 
Przelot do Bari, transport busem do Matery, zwiedzanie miasta. 
Matera to miasto samo w sobie unikatowe, dzięki kulturze i elegancji, które występują tu w nietypowym jak na południowe standardy zakresie, a także dzięki sassi, czyli rzędom domów wykutych w ścianach wąwozu, stanowiących jeden z najbardziej osobliwych elementów miejskiej zabudowy południowych Włoch. Znaleźć tu można wspaniałe wykute w skałach świątynie oraz prywatne posesje. 

Dzień 2: Matrea – Alborello 
Zaczynamy rowerową przygodę. Przez piękne wioski wnętrza półwyspu, gdzie życie toczy się własnym tempem, gdzie rzadko turyści zaglądają, gdzie można poczuć prawdziwy klimat Włoch dotrzemy do serca Apulii. 
W pięknym krajobrazie Doliny Itria, wśród sadów, gajów oliwnych i niskich kamiennych murów przy polach położone jest Alberobello, miasto Trulli. Trulli to typowe apulskie kamienne, okrągłe domy z zabawnymi stożkowatymi dachami. Jest ich to ponad 1500. 
Jako iż zatrzymamy się tu na noc, będzie sporo czasu by popołudniu i wieczorem przespacerować się wśród nich. 

Dzień 3: Alberobello 
Pierwszą część dnia spędzimy nadal na wyżynie Murge, odwiedzając kolejne wioski w których zabudowie przeważają trulli. W krajobrazie przeważają tutaj morza winnic, drzew oliwnych i migdałowców. Odwiedzimy takie miasteczka jak: Locorotondo , Cisternino i Martina Franca. Każde piękniejsze i ciężko wybrać te naj. Również okolica zachęca do niespiesznych rowerowych wycieczek. 

Dzień 4: Polignano al Mare - Monopoli 
Zjeżdżamy w końcu nad wybrzeże, po drodze jeszcze zajrzymy do najpiękniejszej jaskinie południowych Włoch – Grotta do Castellana. Dalej już tylko zjazd do pięknej miejscowości Polignano al Mare. Często nazywany jest nieodkrytą perłą wybrzeża Adriatyku i trudno z takim stwierdzeniem się nie zgodzić. 
Niewątpliwym atutem Polignano a Mare jest jego malownicze położenie na stromym klifie pełnym urokliwych jaskiń. To naprawdę niesamowity widok, kiedy widzi się nagie białe skały, oblewane falami Adriatyku! Skalista linia brzegowa to jednak nie jedyny mocny punkt tego miasta. Zachwyca ono turystów także przepiękną architekturą, wspaniałą, czystą wodą i niezwykle efektowną, kamienną plażą. 
Dalej wzdłuż wybrzeża dotrzemy do Monopoli , kolejnego pięknego miasta z niesamowitym Starym Portem, gdzie pod wysokimi białymi murami obronnymi cumują dziesiątki kolorowych łódek. 

Dzień 5: Ostuni 
Dzisiejszy etap prowadzi przez Park Narodowy Torre Cane, niezwykły gdyż niemal w całości pokryty kilkusetletnimi gajami oliwnymi , niekończące się kilometry drzew oliwnych jakie rzadko można spotkać. 
Po południu dotrzemy do Ostuni, znanego jako „białe miasto”. Jest to jedno z najbardziej zachwycających miasteczek na południu Włoch. Położone na trzech wzgórzach rozwinęło się już w I wieku naszej ery. Stare centrum, składające się z bielonych uliczek i bukowanych zaułków rozciąga się na najwyższym wzgórzu i góruje nad okolicznymi równinami. 
Stąd już tylko 7 kilometrów dzieli nas od pięknego wybrzeża Costa Murlata, głównie skaliste wybrzeże kryje kilkadziesiąt małych pięknych piaszczystych zatoczek zachęcających do kąpieli. Tu zatrzymamy się na kolejny nocleg. 

Dzień 6-8: Ortanto 
Rankiem transfer busem na przylądek Capo d’Otranto. To najbardziej wysunięty na południe punkt włoskiego półwyspu , zwieńczony latarnią morską i opuszczonymi ruinami opactwa z VII wieku. Jest to pierwsze miejsce we Włoszech które ogląda wschód słońca. W bezchmurne poranki przez cieśninę widać stąd oddalone o około 80 km góry Albanii. 
Samo miasteczko Ortanto, wspaniale położone na cyplu i obwarowane wysokimi murami robi wspaniałe wrażenie. 
Zatrzymamy się tu na trzy noclegi by poznać okolice słynące z najpiękniejszych włoskich plaż, wspaniałego wina i cudownych krajobrazów. 

Dzień 9: Lecce 
Na koniec czeka na nas wycieczka do Lecce to największe miasto na naszej trasie z przepięknymi zabytkami z epoki baroku. 
Po spacerze po Lecce sądzę, że trudno nie zgodzić się z opinią francuskich historyków sztuki zeszłego stulecia, którzy mówili, że jeśliby ustawić w rzędzie kościoły Lecce, uzyskalibyśmy najpiękniejszą ulicę świata. Warto odwiedzić choć kilka z tych kościołów. 
Krajobraz w głębi półwyspu Salentyńskiego przypomina nieco Grecję. Przeważa łagodnie pofalowany teren z karłowatymi drzewami, opuncjami i poletkami tytoniu. Małe, słoneczne wioski wyrastają z kamienistej i suchej, czerwonej gleby, a domy z płaskimi dachami pomalowane są w pastelowe kolory. 

Dzień 10: 
Przelot z Bari do Polski.

ORGANIZACJA WYJAZDU 
Uczestnicy dostają do Bari samolotem wraz z bagażem podręcznym (10 kg) lub dodatkowo głównym (15 kg). 
Rower wraz ze sprzętem kempingowym (rower, namiot, karimata, śpiwór) należy dostarczyć do Krakowa lub Warszawy 3 dni przed wycieczką – osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 3 dni po powrocie. Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

PRZELOT 
Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta. 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym 
  • Transport rowerów 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach +400 zł. UWAGA! Zapisy przyjmujemy najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem (opcja w terminie wiosennym)
  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależnosci od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 40 do 80 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Apulia, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Włochy, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu namioty / pensjonaty oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.