Wzdłuż Bałtyku EV10

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
7 dni1 690
+ 450 zł koszt transportu bagaży

O wyprawie

Polska – Wzdłuż Bałtyku EV10 | 7 dni | 6 dni jazdy | 420 km | 2 400 m przewyższeń

NOWOŚĆ: TRANSPORT BAGAŻY + NOCLEG ZE ŚNIADANIAMI

Szlak Eurovelo 10 to świetny pomysł dla osób chcących w aktywny sposób zwiedzić polskie wybrzeże Bałtyku z jakże pięknymi plażami, wydmami i latarniami. Szlak ten jest częścią szlaku poprowadzonego wzdłuż Bałtyku, liczącego blisko 8 tys. km. Biegnie on przez całe wybrzeże Polski. Oryginalnie zaczyna się w Świnoujściu i kończy w Krynicy Morskiej lub w innej wersji za Braniewem. My jednak zrobimy wersję krótszą. Wystartujemy w Międzyzdrojach i dotrzemy na Hel. Przy okazji szlaku zaglądniemy do kilku latarni, ponieważ nasza trasa biegnie również za szlakiem latarni morskich. Jak głoszą przewodniki, szlak ten jest świetną opcją dla zapalonych rowerzystów. Pokonamy dystans ok. 422 km w 6 dni jazdy. Walorem tego szlaku jest fakt, że latarnie najczęściej znajdują się w okolicach najpiękniejszych kurortów Bałtyku i jest to okazja, aby odwiedzić te wszystkie miejsca. Minusem jest to, że do niektórych latarni trzeba nadłożyć drogi.

Żeglarze – to oni od niepamiętnych czasów wracali do domów prowadzeni światłem latarni. To oni wypływali w długie podróże, odkrywali nowe lądy, byli zdobywcami, zwycięzcami, również tęsknili za rodzinami, bawili się śpiewając szanty i ginęli w niebieskich otchłaniach. Nie dziwi więc fakt, iż powstał Szlak Latarni Morskich, dzięki któremu można poznawać ten tajemniczy świat morskich wypraw. Mimo, iż mamy tak niesamowity rozwój techniki, elektroniki, w którą wyposażone są statki i jachty, to jednak latarnie jeszcze przez długie lata będą wizytówką naszego morskiego krajobrazu.

Nasza wycieczki rowerowa jest skierowana praktycznie do każdego rowerzysty. Wystartujemy w Międzyzdrojach i udamy się w kierunku wschodnim, aby po sześciodniowej przygodzie, odwiedzając najciekawsze i najpiękniejsze miejsca wybrzeża Bałtyku, dotrzeć do Helu, gdzie zakończymy naszą wspólną przygodę.

Wow wyprawy

Bałtyk | latarnie morskie: Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel, Góra Szwedów | Jezioro Jamno | Słowiński Park Narodowy | piękne plaże | wydmy | 

Charakterystyka wyjazdu:

Wyjazd jest umiarkowanie trudny, wyzwanie w jego przypadku stanowi fakt podróżowania 6 dni z rzędu po ok. 70 km, a także nieprzewidywalna pogoda oraz wiatr. Grupie towarzyszy samochód wsparcia, który transportuje bagaże. Praktycznie każdy, kto jeździ regularnie na rowerze, jest w stanie sobie poradzić.  Ze względu na bardzo zróżnicowany teren oraz nawierzchnię zalecamy zabrać na wyprawę rower górski lub trekkingowy z szerszymi oponami i bieżnikiem. Jest to wycieczka rowerowa z pięknym krajobrazem i może stanowić bardzo dobry wstęp do tych trudniejszych wypraw. Jednak trzeba pamiętać, że do wyprawy należy się przygotować kondycyjnie. Stopień trudności na poziomie III.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Na tym wyjeździe towarzyszy nam samochód wsparcia, który będzie przewoził bagaże. Jednak, aby czerpać maksymalną frajdę z tego wyjazdu musisz być przygotowany kondycyjnie. Więc przed wyprawą pokonuj regularnie podobne dystanse do tych planowanych, jeśli masz możliwość, próbuj nawet większych odległości. Podstawa to również sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo.

Program

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu.  ZAKTUALIZOWALIŚMY informacje dotyczące dystansów i sumy przewyższeń. Pamiętaj jednak, że dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%.

Dzień 01: spotkanie w Międzyzdrojach

W godzinach porannych wyrusza nasz bus z przewodnikiem w kierunku Międzyzdrojów. Jest możliwość zabrania się na wyjazd (max. 7 osób) naszym busem z: Krakowa, Katowic, Opola, Wrocławia, Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp (trasa przejazdu: https://goo.gl/maps/7ficPNMUMXvJ1QZA9) 
W godzinach wieczornych spotykamy się w Międzyzdrojach, gdzie wszyscy uczestnicy śpią w jednym miejscu, integrujemy się i poznajemy. Po wspólnej kolacji udamy się na spoczynek, aby nabrać sił przed kolejnymi, pięcioma dniami podróży.

Dzień 02: Międzyzdroje – Mrzeżyno | 69 km | 515 m podjazdu | 530 m zjazdu

Tego dnia wyruszymy w trasę. Wystartujemy spod wejścia na molo w Międzyzdrojach, dalej udamy się kierunku latarni. Będą to latarnie Kikut oraz Niechorze. Jednak wcześniej zobaczymy takie miejsca jak Trzęsacz i Dziwnów. Na same wspomnienia z naszego rajdu 2014, chce się tam pojechać znowu. W godzinach popołudniowych dotrzemy do Mrzeżyna i być może po zakwaterowaniu udamy się na zachód słońca i wspólną kolację.

Dzień 03: Mrzeżyno – Osieki | 72 km | 350 m podjazdu | 350 m zjazdu

To już nasz drugi dzień podróży. Wypoczęci i pełni energii wyruszymy w drogę. Przed nami będą kolejne miejsca do zwiedzenia. W dniu trzecim odwiedzimy i zobaczymy na trasie trzy  latarnie morskie. Pierwszą w Kołobrzegu, następną w Gąskach. Na nocleg zatrzymamy się w Osiekach położonych na prawym brzegu Jeziora Jamno.

Dzień 04: Osieki – Ustka  | 72 km | 340 m podjazdu | 350 zjazdu

Będzie to nasz trzeci dzień na rowerze. Na trasie do Ustki przejedziemy przez Darłowo oraz Jarosławiec, w których to miejscach znajdują się kolejne latarnie na naszym szlaku. W Ustce spędzimy naszą kolejną noc, podziwiając kolejny zachód słońca. Skarbem tego portowego miasta jest długa na 4 km złocista plaża. W Ustce także znajduje się latarnia morska.

Dzień 05: Ustka – okolice Łeby | ~84 km | 580 m podjazdu | 580 m zjazdu

Mamy do pokonania najdłuższy odcinek wyprawy. Na trasie zwiedzimy kolejne latarnie i miejsca związane z żeglugą. Jedną z nich będzie latarnia w Czołpinie. Tego dnia zatrzymamy nasza trasa powiedzie przez tereny objęte ochroną w ramach Słowińskiego Parku Narodowego. Jego charakterystycznymi elementami są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami. Na nocleg zatrzymamy się w Łebie lub jej okolicach.

Dzień 06: Łeba – Jastrzębia Góra | 63 km | 440 m podjazdu | 415 m zjazdu

Rankiem ruszymy dalej w trasę. Po ok 10 km jazdy dotrzemy do Latarni Stilo. Kolejne 50 km to dalsza podróż przez tereny pobrzeża.

Dzień 07: Jastrzębia Góra – Hel | 47 km | 170 m podjazdu | 200 m zjazdu

To nasz ostatni wspólny dzień. Po śniadaniu wyruszymy w nasz najkrótszy etap rajdu. Wyruszając w drogę będziemy mieli przed sobą ostatnie latarnie. Będą to takie miejsca jak Rozewie, Jastarnia, Góra Szwedów i Hel. To tutaj zakończymy naszą podróż. Po wspólnym obiedzie rozjedziemy się w różne strony Polski.

Podsumowując. Wyprawa jest średnio zaawansowana i należy się przygotować kondycyjnie. Suma przewyższeń to 2400 m. Co nie znaczy, że nie będzie podjazdów. Będą, ale krótkie. Nawierzchnia będzie różna. Pojawi się asfalt, teren, piasek i żwir. Dlatego warto zabrać rower górski. Jeździmy na pusto, zabieramy ze sobą mały plecaczek. Na wyjeździe towarzyszy nam samochód wsparcia, który będzie przewoził nam bagaże. Śpimy w pensjonatach, kwaterkach w pokojach 2-3 os. z łazienką i śniadaniem.

* Program i liczba odwiedzonych latarni może ulec zmianie ze względu na czas i kondycję uczestników.

Warunki

Cena zawiera:

  • 6 noclegów w pensjonatach/willach/hotelach w pokojach 2-3 os. z łazienką
  • 6 x śniadanie
  • opiekę przewodnika rowerowego,
  • ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

  • transportu bagaży (+450 zł/os) – dodatkowy koszt obowiązkowy
  • dodatkowego wyżywienia

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dane do przelewu:

Happy Life Marcin Kozioł
ul. Banacha 35/3; 31-235 Kraków
36 1050 1302 1000 0097 4570 1277 – ING BANK ŚLĄSKI

Kwota: 400 zł
Tytuł: Wzdłuż Bałtyku / data wyprawy / Imię Nazwisko Uczestnika

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wzdłuż Bałtyku EV10 pochodzą od biura 80 Rowerów, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.