W krainie Wielkich Jezior

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu W krainie Wielkich Jezior

O wyprawie

W krainie Wielkich Jezior - Mazury

Mazury urzekają przyrodą, urozmaiconym, pofałdowanym krajobrazem,  krystalicznie czystymi jeziorami i dzikimi puszczańskimi ostępami. Znajdziemy tu wiele kilometrów mało uczęszczanych traktów i ścieżek  idealnych do rowerowych wędrówek.

Aktrakcje:

  • twierdza Wilczy Szaniec
  • miasteczko Reszel
  • sanktuarium w Świętej Lipce
  • Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie
  • Koniki polskie w Popielnie
  • Spływ kajakowy Krutynią
  • Mazurski Park Krajobrazowy
  • Puszcza Piska
  • Mikołajki
  • wiele możliwości kąpieli
  • klasztor staroobrzędowców w Wojnowie

Dystans na rowerze: ok. 240 km (wersja rozszerzona 310 km),  Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa, leśna: 60%/40%

Program

Dzień 1: Gierłoż – dojazd

Bus wyrusza z Warszawy w godzinach popołudniowych. Spotykamy się w hotelu Księżycowy Dworek w miejscowości Gierłoż. Uczestnicy powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest planowana na godz. 19.00

Dzień 2: Gierłoż – pętla wielkich jezior 51 km, 310 hm (dodatkowo 23 km/100 hm)

Dzisiaj pętla wśród Wielkich Jezior – będziemy jechać wzdłuż linii brzegowej między innymi jeziora Dobskiego, Kisajno i Niegocin. Etap zakończymy w Ryniu, gdzie warto zwiedzić okazały zamek krzyżacki. Stąd busem wracamy na nocleg w Gierłoży. Chętni mogą dokończyć etap rowerem. Nieopodal noclegu znajduje się Wilczy Szaniec – główna kwatera Adolfa Hitlera oraz dowództwa niemieckiego w latach 1941-44.

Dzień 3: Reszel – Kosewo 45 km, 280 hm (dodatkowo Gierłoż – Reszel 27 km/160 hm)

Dojedziemy busem do Reszla, jednego z najładniejszych mazurskich miasteczek. To niewielkie, ale przepiękne miasto położone na północy Polski, w województwie warmińsko – mazurskim, około 20 km od Kętrzyna. Jest ono uznawane za prawdziwą perełkę tych okolic, szczycącą się bogatą historią i niecodziennymi zabytkami skupionymi w pobliżu Rynku. Niepowtarzalna, tajemnicza atmosfera starego zamczyska, gotyckie wnętrza, urokliwe miasteczko u stóp warowni i piękne, mazurskie krajobrazy – wszystko to tworzy klimat, którego łatwo się nie zapomina.

Chętni etap z Gierłoży do Reszla mogą przejechać na rowerze.

Następnie odwiedzimy sanktuarium w Świętej Lipce.  Ta niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100 tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Z.powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest “Częstochową Północy”.

Potem już tylko relaksowo i niespiesznie wśród mazurskich lasów i jezior do kolejnego miejsca noclegowego w Kosewie.

Dzień 4: Kosewo – pętla Mrągowo 40 km, 210 hm

Dzisiaj spokojniejszy dzień, a ponieważ będzie to pętla, to najbardziej zmęczeni mogą poplażować nad pobliskim jeziorem. Na drodze naszej rowerowej trasy odwiedzimy Mrągowo oraz fermę jeleniowatych w Kosewie. Program zwiedzania fermy jeleniowatych Stacji Badawczej IP PAN w Kosewie Górnym obejmuje godzinny spacer wraz z przewodnikiem wśród stad jeleni szlachetnych, jeleni sika, danieli i muflonów.

Dzień 5: Kosewo – Ruciane Nida 48 km, 250 hm

Dojedziemy do jeziora Tałty, następnie wzdłuż jego linii brzegowej skierujemy się do Mikołajek, gdzie zrobimy przerwę na lunch w smażalni ryb. Przeprawimy się promem w Wierzbie. Po przeprawie w Popielnie obejrzymy tarpany –  żyjące na wolności koniki polskie. Te niezwykle wytrzymałe zwierzęta żyją w Popielnie w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Koniki przebywają cały rok na wolności.

Następnie odwiedzimy niewielkie muzeum przyrodnicze PAN. Ekspozycja składa się z kilku działów, z których największy przedstawia kolekcję zrzutów poroża jeleni. Kolejne działy dedykowane są bobrom europejskim a także zespołom roślinnym występującym na terenie lasu. W muzeum można również obejrzeć sanie i wozy z różnego okresu. Prezentowane są również fotografie tabunów koni żyjących na wolności i informacje o obyczajach dzikich koni. Botaniczna część ekspozycji prezentuje zespoły roślinne występujące w popielniańskim lesie.

Dzień 6: Spływ kajakowy Krutynią na odcinku Krutyń – Ukta, ok 13 km, 4 godziny w kajaku (opcjonalnie na rowerze 32 km/ 160 hm)

Dzisiaj odpoczynek od rowerów. Chętni oczywiści do Krutyni oraz z powrotem mogą przebyć na rowerze.  Przesiadamy się na kajaki na rzekę Krutynia – jedną z najbardziej popularnych i najbardziej urokliwych rzek w Polsce. Startujemy z Krutyni i po około kilometrze dopływamy do młyna wodnego w Zielonym Lasku, gdzie musimy przenieść kajaki. Po około godzinie spływu od przenoski w Zielonym Lasku docieramy do Rosochy. Jakie tam pyszności można zjeść – świeże, domowe jedzenie.

Łagodny nurt i szerokie koryto rzeki sprawiają, że poruszanie się tym odcinkiem nie przysparza żadnych trudności, bez obaw można oddać się nurtowi i podziwiać roślinność okalającą nie tylko oba brzegi, ale również występującą na dnie.

Po spływie chętni odwiedzą Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie.

Dzień 7: Wokół jeziora Nidzkiego 50 km, 230 hm

Spędzimy dzień w bezkresnych lasach Puszczy Piskiej.  Cały czas towarzyszyć nam będzie jezioro Nidzkie.

Dzień 8: Zakończenie wycieczki. Po śniadaniu bus wraca do Warszawy.

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
  • ubezpieczenia kosztów rezygnacji KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 70 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.

Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.

Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej W krainie Wielkich Jezior pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.