O wyprawie
Rowerowy Fit – Mazury Garbate
Proponujemy nową formułę wyjazdu dla osób, które cenią sobie wypoczynek z dala od utartych szlaków, blisko natury i które chcą zadbać o swoje zdrowie i szczupłą sylwetkę. Ta wycieczka to zachęta do nowego początku ze zdrową dietą i aktywnym stylem życia.
Podstawą pozostają codzienne wycieczki rowerowe ok. 30–40 km. Ponadto codzienny rozruch poranny, połączony z kąpielą w jeziorze (dla chętnych) oraz popołudniowe zajęcia sportowe. Będzie również spływ kajakowy oraz wycieczka ornitologiczna.
Zapewniamy cztery posiłki dziennie zaplanowane w oparciu o założenia diety śródziemnomorskiej. W trakcie wycieczek będziemy unikać sklepów oraz lokalnych punktów gastronomicznych. Wszystko to w malowniczych plenerach Mazur Garbatych.
Aktrakcje:
Dystans na rowerze: ok. 200 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 50%/50%
Program
Dzień 1: Spotykamy się w gospodarstwie agroturystycznym Folwark Mazurski w Lisach
O godz. 19.00 będzie kolacja, po niej spotkanie informacyjne
Dzień 2: Lisy – Ściborki – Klewiny – Lisy – 38km, 200 hm
Dzisiaj w ramach rozruchu porannego zapoznamy się ze śpiewającymi mieszkańcami okolicy. Na wycieczkę ornitologiczną poprowadzi nas pani Basia – właścicielka folwarku.
Po śniadaniu wsiadamy na rowery i udajemy się do Republiki Ściborskiej, niezwykłego miejsca zamieszkałego przez nietuzinkową rodzinę i drużynę psów ścigających się w zawodach psich zaprzęgów na dalekiej Północy. Przed nami trochę pagórków i roztaczające się z nich piękne widoki, niezwykła Aleja Dębów i relaksująca droga doliną rzeki Gołdapy.
Na koniec przetestujemy fragment mazurskiego odcinka Green Velo. Przebiega ona tutaj po dawnych torach kolejowych , co daje przyjemną perspektywę jazdy.
Nordic Walking 7km
Dzień 3: Lisy – Rezerwat Piłackie Wzgórza – Stręgielek – Kuty – Jasieniec 32 km, 220 hm
Pojedziemy dziś szlakiem Mazurskich Legend, które to niegdyś spisała mieszkanka pobliskiej wsi Kuty. Na szlaku ustawione są rzeźby z tablicami opowiadającymi kolejne legendy – będzie więc wiele okazji do odpoczynku – który przyda się, gdyż przed nami trochę podjazdów. Będziemy wszak przemierzać rezerwat Piłackie Wzgórza – przypominający chwilami tereny podgórskie.
W dalszej części etapu relaksowa jazda wzdłuż jezior i podziwianie widoków. Dojeżdżamy do gościnnego pensjonatu Żabie Oko, nieopodal jeziora Gołdopiwo. Tutaj spędzimy trzy noce.
Trening obwodowy
Dzień 4: Jasieniec – Możdżany – Kruklin – Kruklanki – Jasieniec 32 km, 180 hm
Pojedziemy drogami leśnymi i szutrowymi wśród mazurskich ukwieconych łąk, łagodnych pagórków i lśniących jezior. Po drodze obejrzymy zwalony most w Kruklankach i zapoznamy się z jego ciekawą historią. Będzie też okazja do podziwiania niezwykłej panoramy jeziora Kruklin.
Nordic Walking 9km
Dzień 5: Spływ kajakowy rzeka Sapiną ok 15 km, na rowerze ok. 20 km
Przesiadamy się na kajaki i poznajemy uroki Mazur z wodnej perspektywy. Wzmocnimy nasze ramiona pokonując jeziora Gołdopiwo i Stręgiel i odpoczniemy spływając leniwie rzeką Sapiną. Do Żabiego Oko wrócimy rowerami zwiedzając po drodze ukrytą w leśnych ostępach kwaterę polową Himmlera.
Trening cardio
Dzień 6: Jasieniec – Puszcza Borecka – Giże 40km, 190 hm
Opuszczamy Żabie Oko aby przemierzać dzikie ostępy Puszczy Boreckiej, pamiętającej czasy Jaćwingów. Odwiedzimy Ośrodek Hodowli Żubrów w Wolicy być może również spotkamy po drodze żubry żyjące na wolności. Jeśli pogoda pozwoli zażyjemy kąpieli w jeziorze Łaźno. Zamieszkamy w Majątku Giże – miejscu jakże odmiennym od poprzednich – z bardzo swoistym, niezapomnianym klimatem i serdecznymi gospodarzami.
Tenis stołowy/gry zespołowe
Dzień 7: Giże -Jezioro Łaśmiady – Giże 38km, 180 hm
Dzisiaj etap łatwy i relaksujący wśród rozległych pól i łąk południowej części Mazur Garbatych. Będą też leśne dukty i możliwość plażowania.
Trening obwodowy
Dzień 8: Zakończenie wycieczki, po śniadaniu bus wraca do Warszawy.
*Zajęcia popołudniowe mogą się zmieniać w zależności od pogody.