Norwegia Środkowa

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Norwegia Środkowa

O wyprawie

Geilo | Flam | Guapne | Lom | Geiranger | Andalsness | Molde | Kristiansund

Niesamowite północne krajobrazy, fiordy, lodowce i wspaniała przyroda, jakże inna niż u nas.  To już nasza piąta wyprawa w te rejony. Przez ten okres udało nam się stworzyć trasę, która pozwala zobaczyć niemal wszystkie najsłynniejsze miejsca Norwegii, ale też dotrzeć do tych mniej znanych gdzie niewielu turystów dociera.  Wspaniałe fiordy, wodospady, miasteczka na wyspach, lodowce, niesamowite surowe krajobrazy to wszystko zachwyci na pewno każdego uczestnika.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: D 

Trasa górzysta, jednak trudy wynagrodzą niesamowite widoki, dwa długie ok. 80-100 km etapy. Sporym ułatwieniem są bardzo długie dni dzięki czemu nie ma obawy iż zastanie nas noc na trasie.

Program

Dzień 1-2: 

Przejazd busem do Dnii, rejs promem do Norwegii przyjazd w godzinach popołudniowych do Geilo. 

Dzień 3: Geilo – Flam: 90 km 

Rankiem dotrzemy busem do osady Haugastol. Tutaj rozpoczyna się najpiękniejszy szlak rowerowy w całej Skandynawii – Rallarvegen. Wśród przepięknych i dzikich krajobrazów, niczym z dalekiej północy mijając odosobnione domostwa, przepiękne, pokryte lodem górskie jeziora, stada pasących się owiec, płaty wiecznego śniegu poczujemy się w tym dniu niczym w dalekiej Arktyce. 

Dzień 4: Flam – Guapne: 56 / 25 km 

Dziś podzielimy się na dwie grupy: 
Pierwsza podąży słynna drogą Snovegen. Licznymi serpentynami dotrzemy na wysokość 1309 m n.p.m. (startując z poziomu morza oczywiście). Nazwa drogi nieprzypadkowa, nawet w środku lata wzdłuż drogi wznoszą się kilkumetrowe śnieżne zaspy. 
Druga grupa uda się w rejs najwęższym fiordem w Norwegii - Naeroyfjorden (koszt ok. 150 zł) by potem już tylko kilkanaście kilometrów na rowerach dotrzeć na nasz kolejny kemping. 

Dzień 5: Guapne: 50 km 

Dziś pomiędzy pięknymi, otoczonymi zielonymi łąkami jeziorami podążymy rowerami ku największemu w Europie lodowcowi – Jostedalsbreen. Tu podejdziemy do samego czoła lodowca by poczuć jego ogrom. 

Dzień 6: Guapne – Lom: 90 km 

Przejazd słynną widokową droga nr 55. To jedna z najpiękniejszych tras w Norwegii, szczególnie piękna z perspektywy rowerowego siodełka, choć też bardzo wymagająca. Początek wiedzie wzdłuż największego fiordu Norwegii Sognefjordu. Zajrzymy nad najwyższy wodospad Norwegii Feigumfossen i do najstarszego kościoła Norwegii w Urnes. Następnie czeka nas długi podjazd w serce gór Jotunheimen. To najwyżej poprowadzona droga w całej Skandynawii. Osiąga wysokość 1434 m. Wokół rozciąga się surowa sceneria z poszarpanymi szczytami, widocznymi z oddali lodowcami i sięgającym horyzontu pustkowiem. Przejazd tą drogą dostarczy niezapomnianych wrażeń. 
U celu drogi będziemy mogli zwiedzić jeden z najbardziej okazałych drewnianych kościołów Norwegii. 

Dzień 7: Lom – Geiranger: 80 km 

Kolejny piękny ale też trudny etap wiodący wzdłuż rwącej rzeki Otta na płaskowyż Blafjell. Etap bardzo urozmaicony krajobrazowo, od gęstych lasów, poprzez tundrę aż po lodowcową pustkę. Ogromne wrażenie zrobi na nas niezwykłej barwy szmaragdowe jezioro Djupvatnet oraz wspaniały zjazd nad słynny fjord Gerianger. 

Dzień 8: Geiranger 

Po dwóch ciężkich etapach czas na nieco odpoczynku. Będzie to okazja do rejsu najpiękniejszym fiordem Norwegii – Geirangerfjordem i pieszych wycieczek do pobliskich wodospadów z pięknymi widokami na fiord. 

Dzień 9: Geiranger – Andalsness: 90 km 

Po tym sielskim dniu rejsie czeka nas trudna wspinaczka słynną Drogą Orłów. 13 serpentyn wyprowadzi nas w górę zbocza, z którego jeszcze raz będziemy mogli podziwiać najpiękniejszy z fiordów, tym razem z nieco innej perspektywy. 
Następnie to o czym marzy wielu rowerzystów – przejazd słynną Drogą Trolli. Już sam widok tej drogi z tarasu widokowego wzbudza wiele emocji, a co dopiero zjazd nią rowerem! 
Etap i całą wycieczkę kończymy w Andalsness, mieście zwanym „Stolicą fiordów”. 

Dzień 10: Andalsness – Molde 

Nareszcie będzie płasko. Północne fiordy są już znacznie łagodniejsze, co nie znaczy iż nie mają swego uroku. Piękną nadmorską trasa biegnąca przez urocze rybackie wioski doprowadzi nas do jednego z największych miast na naszej trasie Molde, zwanym miastem róż. 

Dzień 11: Molde – Kristiansund 

Na koniec jeszcze jedna niesamowita atrakcja przejazd słynną droga Atlanticvegen. Otwarta w 1989 roku Droga Atlantycka prowadzi niemal po morzu biegnąc po groblach i mostach łączących skaliste wysepki. Przemierzając drogę można liczyć na wspaniałe widoki na ocean, a przy odrobinie szczęścia można dostrzec wieloryby i orki, które od czasu do czasu pojawiają się w tych stronach. 

Dzień 12-13: 

Na koniec zwiedzimy Kristiansund , miasto położone na 17 wyspach zwane jest Wenecją Norwegii. Następnie busem udajemy się w drogę powrotną, zatrzymując się po drodze przy najwyższej skalnej ścianie w Europie – Ścianie Trolli (1800 m), docieramy do Ystad, skąd promem wracamy do Świnoujścia. 

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

UWAGA

Istnieje możliwość przelotu samolotem za dopłatą 600 zł. Zainteresowanych prosimy o zaznaczenie tego faktu w formularzu zgłoszeniowym.

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Opłaty promowe 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Przeprawy promowe na terenie Norwegii ( za wyjątkiem rejsu opcjonalnego fjordem Geiranger ) 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • kładkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Przelot samolotem +ok. 500 zł

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Norwegia Środkowa pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Skandynawia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.