Gruzja - Pętla Svanetii

Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Gruzja - Pętla Svanetii

O wyprawie

Gruzja Swanetia Kaukaz | 11 dni | 9 dni jazdy | 460 km | 9990 m | PRZYGODA

Leżąca z dala od popularnych tras,  zlokalizowana w północno – zachodniej części Gruzji Swanetia to prawdziwa perełka ukryta w łańcuchu gór Kaukazu. Głębokie wąwozy, malownicze osady z charakterystycznymi kamiennymi wieżami przylegającymi do prawie każdego domostwa oraz górujące w oddali cztero- i pięciotysięczniki,  w najwyższych partiach pokryte śniegiem cały rok – tak w wielkim skrócie można opisać tą krainę będącą celem naszej rowerowej eksploracji. W trakcie wyprawy podróżować będziemy przez malownicze wsie oraz miasteczka, w których czas jakby się zatrzymał, a które za sprawą swojego średniowiecznego charakteru wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gruzińska Swanetia jest to kraina górzysta, wznoszą się tu cztery z dziesięciu najwyższych szczytów całego Kaukazu, w tym Szachara (5068 m n.p.m.) – najwyższa góra Gruzji. U jej stóp na wysokości 2200 m n.p.m. leży najwyżej położona w Europie wioska – Uszguli.  Tutaj także znajduje się, uchodzący za jeden z najpiękniejszych masywów świata Uszba, z racji swej pięknej sylwetki zwana Matterhornem Kaukazu. Zanim jednak dotrzemy do tej wioski, w której czas się zatrzymał, czeka nas dzień odpoczynku od roweru i wędrówka po górach w okolicy Mestii – znanego kurortu Kaukazu.

Region ten wydaje się być wymarzonym miejscem na rowerową eskapadę, gdyż łączy w sobie piękno przyrody, otwarte przestrzenie, majestat gór, otwartość i gościnność miejscowej ludności oraz pyszną lokalną kuchnię. Mimo że do Swanetii wybieramy się w samym  środku lata, panująca o tej porze temperatura nie męczy i pozwala w pełni cieszyć się urokami tej niezwykłej krainy.

Właśnie ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, a także różnorodną nawierzchnie jest to wyprawa skierowana do wszechstronnych rowerzystów, którym niestraszna jest jazda dziewiczymi, trudno dostępnymi szlakami. Z całą pewnością zarówno miłośnicy asfaltu jak i dróg szutrowych znajdą tutaj coś dla siebie.

WoW wyprawy

Kanion Gachedili | Park Narodowy Semegrelo | Zapora Enguri | wspaniały krajobraz | najwyższe szczyty Gruzji | Kaukaz | Mestia | Uszguli | Przełęcz Zagaro 2623 m npm | kamienne wieże obronne | gruzińska gościnność i kuchnia | Kutaisi

Charakterystyka wyjazdu:

Wyjazd ten jest z serii przygodowych, oznacza to, że grupa jeździ z sakwami bez wsparcia samochodu. Najlepszy rower na ten wyjazd to zdecydowanie górski MTB, ze względu na stan dróg oraz odcinek okolice Uszguli przez przełęcz aż prawie do Sasashi jest droga terenowa. Można też pojechać na rowerze trekingowym, jednak można odczuwać mniejszy komfort jazdy. Najlepsza szerokość opony to 2.0″. Noclegi są różne. Pierwsze noce trasy spędzamy pod namiotem, ze względu na brak infrastruktury noclegowej, która cały czas tam się rozwija. Kolejne noclegi zaplanowaliśmy w “guest housach” ze śniadaniami, przygotowanymi przez gospodarzy, to pozwoli nam na kontakt ze społecznością lokalną. Ostatni odcinek przełęczy może być “pchaniem roweru”. Przygoda jest niesamowita i warto tam, aby zachwycić się niezwykłym regionem Gruzji, która tak bardzo lubi nasz naród.  Stopień trudności na poziomie III+

Dlaczego “+” przy poziomie trudności? Stopień trudności jest III, ale ze względu na zdobycie przełęczy Zagaro i górzysty charakter wyjazdu, poziom jest podniesiony “plusem”.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Jeździć, jeździć, jeździć. Aby czerpać maksymalną frajdę z tego wyjazdu musisz być przygotowany kondycyjnie. Więc przed wyprawą pokonuj podobne dystanse do tych planowanych i jeździj po górkach, jeśli nie masz ich koło siebie, to jeździj większe dystanse. Jeśli nie jeździłeś nigdy z sakwami wcześniej, to warto spróbować przed wyjazdem, aby nie uczyć się tego na wyprawie. Podstawa to również sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo, dlatego że jedyny dostępny serwis roweru jest w Kutaisi, czyli na końcu wyprawy. Jednak nie martw się, już mieliśmy awarie rowerów na tej trasie i z pomocą lokalnych ludzi poradziliśmy sobie :)

Program

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Po ostatniej wyprawie ZAKTUALIZOWALIŚMY informacje dotyczące dystansów i sumy przewyższeń. Pamiętaj, że dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%. Pamiętaj o tym.

Dzień 01: Katowice –Kutaisi

Ruszamy od Gruzji lotem liniami Wizzair z lotniska Katowice – Pyrzowice lub Warszawa Okęcie. Z lotniska udamy się na nasz pierwszy nocleg na gruzińskiej ziemi.

Dzień 02: Kutaisi – okolice Kurzu | 62 km | 600 m podjazdu | 320 m zjazdu

Na „śniadanie” składamy rowery i ruszamy na północ. Pierwszym celem będzie oddalony o około 40 km Kanion Gachedili. Wypoczęci ruszymy w kierunku miejscowości Kurzu, gdzie zaplanowany mamy pierwszy nocleg, w „Hotelu ” o nieskończonej ilości gwiazd(ek), na nieboskłonie, zlokalizowany nad rzeką Tekhuri.

Dzień 03: okolice Kurzu – Barajashi | 68 km | 1540 m podjazdu | 1 270 m zjazdu

Pobudka na polanie z widokiem na góry i Park Narodowy Samegrelo, to tylko wstęp do majestatycznych swańskich krajobrazów, które dziś pierwszy raz ukażą się naszym oczom. Poranną część trasy do miejscowości Jvari, potraktujemy, jako dobrą rozgrzewką przed wymagającą doliną rzeki Inguri, która prowadzić będzie nas przez całą Górną Swanetię. Kilka kilometrów za miejscowością Jvari, zboczymy z drogi głównej, aby zobaczyć drugą największej zaporę łukową Enguri (tamę rzeczną) na świecie . Budowa tamy spowodowała zmiany w krajobrazie, a świadectwem tego jest zbiornik wodny Jvari, który towarzyszył nam będzie przez kolejne 30 km, odkrywając w promieniach słońca, turkusowe wdzięki swej toni. W połowie długość zbiornika wkroczymy do Górnej Swanetii, gdzie w okolicy Barajashi zlokalizowany będzie kolejny nocleg w „hotelu tysiąca gwiazdek”.

Dzień 04: Barajashi – Lakhamula | 50 km | 1720 m podjazdu | 1 350 m zjazdu

Kierujemy się na północny wschód. Pierwsza część trasy do wioski Tobari, wiedzie przez teren zalesiony, ale wraz z zdobywaną wysokością poszerza się perspektywa, oczom ukazują się kolejne szczyty otaczających masywów górskich. Na horyzoncie, szczyty Kaukazu, Gór Swaneckich oraz Gór Kodorskich. Pomimo trudów dnia uśmiech na naszych twarzach poszerzał będzie się wraz z ilością przybywających metrów n.p.m., tego dnia osiągniemy wysokość 1000 m n.p.m.

Dzień 05: Lakhamula – Mestia | 43 km | 980 m podjazdu | 580 m zjazdu

Początek trasy będzie wymagał od nas sporego nakładu sił, na odcinku 15 km pokonamy przewyższenie 500 m, w nagrodę na horyzoncie pojawiają się pierwsze ośnieżone szczyty. Deserem będzie najbardziej znany z nich tzw. Matterhorn Kazbeku, Uszba, która odsłoni się nam po pokonaniu kolejnej tego dnia serpentyny, w miejscowości Kartvani. Oddech złapiemy na kilkukilometrowym zjeździe do miejscowości Beczo, która w przeszłości była ważnym ośrodkiem handlowym na szlaku kupieckim przez Kaukaz. Ostatnie 15 km do Mestii, pokonamy lekko pod górkę, ponownie wzdłuż rzeki Inguri. Zanim jednak dotrzemy do tzw. Serca Górnej Swanetii, czyli Mestii, po ok 10 km naszym oczom ukazuje się las wież obronnych w miejscowości Langerii, ich widok na tle ośnieżonych czterotysięczników możemy nazwać kwintesencją krajobrazu Górnej Swanetii. Swańskie wieże z kamienia to fragment całości domostwa, zwanego Maczubi. Wieże miały charakter obronny, w którym w razie zagrożenia chroniła się rodzina wraz z dobytkiem.

Dzień 06:  Mestia | 0 km

Tego dnia zostaniemy w sercu Górnej Swanetii, bo miejsce jest tego warte. Mestia liczy ok. 4 tys. mieszkańców i wraz z Górną Swanetią umieszczona jest od 1996 r. na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kilka lat temu centrum Mestii zostało odrestaurowane, dodając mu uroku, widok kamiennych uliczek i placów tworzy niezwykłą atmosferę. Drugie oblicze Mestii poznamy zbaczając w boczne uliczki, tam odkryjemy inne obrazy tej górskiej osady. Dla tzw. „muzealników” nie lada gratką będzie odwiedzenie Muzeum Historyczno-Geograficznego, bogatego w zbiory sakralne i skarby rodu Dadeszkelianich, a także kościołów o tysiącletniej historii m.in. cerkiew Św. Jerzego. Pasjonaci wspinaczki zapewne z chęcią odwiedzą Dom Pamięci swańskiego Kukuczki, czyli Michała Chergianiego, zwanego Skalnym Tygrysem. Pomimo, że typowy swański Kowalski, nazywa się Kurdiani, co znaczy „złodziej”, nie mamy się czego obawiać. Swanowie, żyjący od II tys. p.n.e. w tych nieprzyjaznych dla człowieka stronach, obdarzą nas, jak to czynią od setek lat, troskliwą opieką i serdecznością. Chleb puri, swański jogurt matsoni oraz czacza na pewno wylądują na stole.

Dzień 07: Mestia – Usghuli | 48 km | 1 470 m podjazdu | 720 m zjazdu

Nasz dzisiejszy odcinek odwiedza niewielu turystów, ale przez większość z nich uznany jest za najbardziej malowniczy, uderzająca zieleń górskich polan, usianych niezliczoną ilością kwiatów, błękit nieba, w który wryte są potężne ośnieżone szczyty Kaukazu. Naszą metą będzie najwyżej położona osada na świecie Usghuli, ok. 2200 m n.p.m. Trasa do niej wiedzie wzdłuż rzeki Inguri, której bród przekraczać będziemy kilkukrotnie. Na starcie nasze mięśnie rozgrzeje 300 m przewyższenie, dotrzemy do przełęczy Ugiri (1923 m n.p.m.), aby kolejno 5 km zjazdem dotrzeć na wysokość 1500 m n.p.m, a następnie 15 km podjazdem pokonać 600 metrów przewyższenia. O siły na dalszą część trasy, będziemy mogli pomodlić się;) w mijanym kościele Św. Kwiryka, miejsce, które uznawane jest za główny ośrodek kultu religijnego w Górnej Swanetii

Dzień 08: Usghuli – Melo | 45 km | 840 m podjazdu | 1 680 m zjazdu

Usghuli to wspólnota, którą tworzą 4 wioski: Murqmeli, Chazhashi, Chvibiani, Zhibiani, mieszka w niej około 70 rodzin. Zatopione w górskim krajobrazie liczne domy z kilkudziesięcioma kamiennymi wieżami wzbijającymi się w niebosą idealnym plenerem fotograficznym, a uroku dodaje mu widoczny niemal z każdego miejsca ośnieżony szczyt Szchary (5068 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gruzji. Pół dnia spędzimy na podziwianiu tego miejsca. Niedostępność tych terenów, mistycyzm tego miejsca sprzyja powstawaniu legend. Wg jednej z nich, na pobliskim wzgórzu mieściła się siedziba letniej rezydencji królowej Tamar, uznawanej za największego z monarchów Gruzji. W okresie jej rządów (XII w.) Gruzja stała się największą potęgą Bliskiego Wschodu, okres ten zwany jest „Złotym Wiekiem Gruzji”. Wg legendy, istniała także letnia siedziba, ruiny obydwu są nadal dostępne. Droga do nich to kilka godzin średnio intensywnej wspinaczki, jest to druga z propozycji na ten dzień. Dziś pożegnamy Górną Swanetię i poznamy jej młodszą siostrę – Dolną Swanetię. Przed nami najbardziej dziki odcinek trasy, który zaczynamy 8-kilometrowym podjazdem, do Przełęczy Zagaro (2623 m n.p.m.) jest to najwyżej położony punkt naszej trasy. Kolejne 60 km to w większości zjazd gruntową, kamienistą drogą, wśród bujnej, soczyście zielonej roślinności. Po drodze mijamy wyludnioną wioskę Kordulashi oraz Tsanę.

Dzień 09: Melo – Tsageri | 60 km | 650 m podjazdu | 1 440 m zjazdu

Po śniadaniu ruszymy w drogę, naszym celem na ten dzień będzie stolica Racza Leczchumii i Dolnej Swanetii, czyli Lentekhi, tutaj zatrzymamy się na krótki odpoczynek i udamy w ostatnie 20 km tego dnia, czyli zaplanowany nocleg w Tsageri.

Dzień 10:  Tsageri – Kutaisi | 77 km | 1 120 m podjazdu | 1 480 m zjazdu

To nasz ostatni dzień rowerowych zmagań. Z profilu trasy mogłoby się wydawać, iż będzie tylko z górki. Nic jednak bardziej mylnego. Trasa jest interwałowa, długi zjazd i krótszy podjazd, widoki będą nam mówić, że za naszymi plecami pozostawiamy Kaukaz i zbliżamy się do równiny na której znajduje się miejscowość Kutaisi, do której dojedziemy popołudniu i tutaj spędzimy noc. Wcześniej jednak jak tylko pozwoli czas to odwiedzimy Jaskinię Prometeusza w miejscowości Kumistavi

Dzień 11 – Kutaisi i powrót do Polski

Pożegnamy się z Gruzją zwiedzając jej drugie największe miasto – stolicę prekursora Państwa Gruzińskiego, czyli Kolochidy. Powrót do Polski w godzinach uzależnionych od lotniska powrotu. Do wyboru Katowice lub Warszawa Okęcie.

Program wyjazdu może ulec zmianie w trakcie wyprawy ze względu na warunki pogodowe i kondycję uczestników.

Warunki

WAŻNE:

bilety lotnicze dla uczestników są rezerwowane przez organizatora po potwierdzeniu odbycia się wyjazdu

Cena zawiera:

  • bilet lotniczy na rower z Katowic lub Warszawy Okęcia,
  • przewodnik rowerowy,
  • 6 x noclegi w guesthousach z wyżywieniem HB (śniadanie i obiadokolacja),
  • ubezpieczenie
  • logistykę wyjazdu
  • składkę na TFG

Cena nie zawiera:

  • biletu lotniczego dla pasażera
  • wyżywienia poza oferowanym i wymienionymi wyżej,
  • ew. kosztów dodatkowych noclegów na trasie

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dane do przelewu:

Happy Life Marcin Kozioł
ul. Banacha 35/3; 31-235 Kraków
36 1050 1302 1000 0097 4570 1277 – ING BANK ŚLĄSKI

Kwota: 1200 zł
Tytuł: Gruzja / Termin / Imię i Nazwisko

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

* cena może ulec zmianie ze względu na ruchomość cen biletów lotniczych.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Gruzja - Pętla Svanetii pochodzą od biura 80 Rowerów, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.